Malokarpatské vína v Hanoji

December 2014 / Prečítané 561 krát

   Steny tu zdobia obrazy miest a prírodných krás Slovenska, na stoloch sa vyníma modranská keramika, priestorom sa nesie vrava v slovenčine a čašníci nalievajú víno z fliaš nesúcich slovenské etikety. Možno bežný obraz degustácie slovenských vín niekde v ich rodisku. Ale my sme vo vietnamskom Hanoji, viac ako 12.000 km od miesta kde sa urodilo hrozno, ktorého tekutú podobu mali možnosť ochutnať pozvaní diplomati, významní podnikatelia a bývalí vietnamskí študenti v SR - členovia Zväzu slovensko-vietnamského priateľstva. Riadená degustácia slovenských vín z oblasti Malých Karpát sa konala 4.novembra 2014 v Slovenskom dome v Hanoji, a to pri príležitosti návštevy podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka vo Vietname.
   Historicky prvú komentovanú degustáciu slovenských vín pre viac ako 200 významných hostí zorganizovala spoločnosť PanEuropean Bridge, ktorú viedol jej riaditeľ JUDr. Roman Mács. V krásnych priestoroch Slovenského domu a reštaurácie v Hanoji boli predstavené vína pochádzajúce od vynikajúcich malokarpatských vinárov - Branislava Fischera, Miloša Maťúsa, Martina Pomfyho, Ladislava Pučeka a Igora Rarigu.
   Od roku 2012 pôsobím ako ekonomický diplomat na veľvyslanectve SR v Hanoji. Počas tohto obdobia som sa vo Vietname zúčastnil viacerých podujatí zameraných na prezentáciu vín z rôznych krajín od Francúzska, Argentíny, Austrálie, Južnej Afriky až po Moldavsko. Aj keď v obľúbenosti alkoholických nápojov u domácich bezkonkurenčne vedie pivo a destiláty z ryže, víno si čoraz častejšie nachádza svoju cestu do obchodov, reštaurácií a domácností. O 90miliónový a stále rastúci vietnamský trh je vo svete výrobcov vína nebývalý záujem. Nie je však jednoduché zaujať chuťové poháriky v krajine bez vinárskej histórie a tradíce pitia vína, v krajine kde väčsina akceptuje iba víno červené, ideálne francúzske. Pútavá prezentácia slovenských vín vinárskym nadšencom pánom Mácsom a najmä voňavý obsah pohárov ukrývajúcich nevšedné chute presvedčili všetkých, že aj malá krajina dokáže vyrobiť atraktívne vína a zaujať aj na opačnom konci sveta.
   Úsilie spojené s organizáciou podujatia sa vyplatilo a ja verím, že ochutnávka malokarpatských vín v Hanoji bude prvou z mnohých, pretože slovenské víno je výborným reprezentantom našej krajiny, šikovnosti a umu jej ľudí.

 

Ing. Jaroslav Jeleník,
pozn. redakcie: autor pracuje ako ekonomický diplomat na ZÚ SR v Hanoji

 


Ohodnoťte článok: