Vitajte, milé Vianoce

December 2014 / Prečítané 526 krát

   Jesenné mesiace nám pripomínali úctu k starším, ale aj 70. výročie SNP. Katarína nás vyzvala, že "na Katarínu schovaj sa pod perinu"... a naozaj - po dlhej jeseni zima preberá svoju vládu.
   Prišiel predvianočný čas, advetné nedele a my sme si pripravili adventný veniec, na ktorom postupne zapaľujeme sviečky. Ani nezbadáme a už sú tu najkrajšie sviatky pokoja, lásky a mieru, narodilo sa betlehemské dieťatko. Hádam najkrajší z Vianoc je Štedrý večer. Bohatá večera, nechýbajú oplátky, jabĺčka, roztĺkame oriešky. Potom spievame vianočné koledy a spod voňavého stromčeka vykúkajú darčeky. Naše vnúčatá ich nedočkavo vybaľujú a potom sa tešia, radujú. My, starí rodičia, sa tešíme z ich radosti. Ich radosť je aj našou radosťou, spomienky zaletia do čias našej mladosti. Boli sme tiež plní očakávania, ale všetko bolo skromnejšie. Namiesto honosných darov našich vnúčat tešili sme sa, keď tam boli ponožky, papučky alebo svetrík.
   Nedá sa zabudnúť na Vianoce roku 1944. Je tomu už 70 rokov, keď sa naše kraje otriasali hučaním bombardérov, večerné zatemňovanie okien, nedostatok potravín, lístkový systém. Deti nepoznali, čo sú to banány, alebo čokoláda. Pri štedrovečernej večeri v mnohých rodinách bolo prázdne miesto prestreté. Otcovia, manželia, synovia bojovali na frontoch.
   Prastarí rodičia spomínajú, pravnúčatá počúvajú. Hrôzy vojny prežívajú ako neskutočnú rozprávku. Tri povojnové generácie už 70 rokov žijú v mieri, ale najstaršia už dožívajúca generácia im to musí neustále pripomínať ako ťažko sa rodila sloboda.
   Výsledkom jedného spomínania bude zborník pod názvom II. svetová vojna a SNP v spomienkach 4 generácií.

 

Mária Markeová

 


Ohodnoťte článok: