Tri otázky primátorovi

December 2014 / Prečítané 623 krát

Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

l Po prvýkrát, 8. decembra, slávnostne zasadalo Mestské zastupiteľstvo v Pezinku, na ktorom ste vy a poslanci zložili sľuby. Na druhý deň ste už zvolali prvé riadne zasadanie. Tam ste, okrem iného, schválili rozpočet mesta, za ktorý po prvýkrát hlasovali dokonca všetci prítomní poslanci. Ste spokojný s prvými krokmi nového zastupiteľstva?

- Je to iste potešiteľné. A nielen tá stopercentná podpora vyjadrená rozpočtu, ale aj schválenie zloženia komisií a ďalších bodov, ktoré sme v pondelok a utorok schválili. Mnohí vo svojich predvolebných programoch sľúbili konštruktívny prístup k riešeniu problémov, spoluprácu a novú politickú kultúru. Verím, že na to nezabudnú a že tomu tak bude aj v budúcnosti. Najdôležitejším faktom je však to, že rozpočet bol nielen schválený, ale aj dobre pripravený. Úplne najdôležitejšia je však skutočnosť, že je opäť vyrovnaný. Počíta, tak ako v minulosti, nielen so zabezpečením základných funkcií mesta, ale aj s rozvojovými programami.
   Ja som už v minulosti opakovane hovoril o tom, že som primátorom všetkých Pezinčanov, bez rozdielu, či ma volili alebo nevolili. A je mi tiež jedno, kto akú stranu volil či akého je presvedčenia. Na úrovni mesta žiadne tričká neplatia, len tvrdá každodenná práca v prospech ľudí a v prospech mesta. To je moje krédo. Takto som to robil predchádzajúcich šestnásť rokov a takto to chcem robiť aj najbližšie štyri roky a som presvedčený, že aj preto ma Pezinčania znovu zvolili.
   Čo sa týka miest viceprimátorov, zostávajú na najbližšie mesiace v podstate nezmenené, akurát sme sa dohodli, že Ing. Miloš Andel bude pracovať na plný úväzok a Ing. Ján Čech na polovičný úväzok. Peniaze, ktoré tak ušetríme pôjdu na podporu športu a kultúry. V dotáciách na šport tak príde k navýšeniu na 100 000 € a v kultúre na 25 000 €. Myslím, že je to dôležité práve v dobe, keď športové kluby a organizátori kultúrnych podujatí kvôli kríze výrazne strácajú podporu sponzorov z radov podnikateľov.
   Obidvaja viceprimátori sa napríklad minulý týždeň vzdali výraznej časti svojej odmeny v prospech odmien pre pracovníčky nášho Zariadenia opatrovateľskej služby, ktoré by si iste za svoju prácu zaslúžili ešte väčšie ohodnotenie. To sú konkrétne kroky, ktoré sme začali robiť a teraz nás už nikto nemôže upodozrievať, že to robíme kvôli volebným preferenciám, tak ako pred voľbami.

l Už ste avizovali, že sa chcete v nadchádzajúcom volebnom období venovať hlavne práci v prospech Pezinka a že sa teda vzdávate významných funkcií v celoslovenských organizáciách, ktoré ste doteraz zastávali. Prečo ste sa tak rozhodli?

- Je to tak, oznámil som, že sa vzdávam funkcie viceprezidenta Únie miest Slovenska, funkcie prezidenta Klubu primátorov SR i funkcie predsedu CITENERGO. Dôvod je len jeden a tým je fakt, že sa chcem maximálne venovať Pezinku a angažovať sa čo najviac v rozvoji mesta, osobne dohliadať na dôležité procesy, ako je napr. ISRMO, stretávať sa ešte viac s občanmi, počúvať ich pripomienky a návrhy a riešiť ich problémy. Chcem, aby sa Pezinok znova stal členom regionálneho združenia ZMOMR, aby som aj ako poslanec Bratislavského samosprávneho kraja mal viacej času na riešenie problémov a rozvoj nielen Pezinka, ale aj Malokarpatského regiónu. Je to na koniec aj výsledok nášho snaženia v ÚMS, kde dlhodobo presadzujeme európsky projekt „Mestá ako prirodzené centrá regiónov“. V spolupráci s novými primátormi Modry, Svätého Jura a starostami okolitých obcí chcem riešiť problémy dopravy, obchvatu, cyklotrás, ale aj spoločných kultúrnych a vinárskych podujatí.

l Nakoniec, ak dovolíte, súkromná otázka. Ako vy osobne prežívate Vianoce a Nový rok?

- Budem, tak ako každoročne, doma, v Pezinku. V tomto roku pribudla do rodiny nevesta, synova manželka, takže nás bude, chvála Bohu, viac a nie menej. Vianoce si užívam doma, s rodinou, svokrovcami a mojou mamou. Udržiavam všetky tradičné zvyky, kresťanské i tie ľudové, typické pre náš región. Jediné, čo mi chýba sú makové dolky, ktoré robila moja babka Solgová, keď som bol malý a býval som na Cajle. Vianočné sviatky sú vlastne jediné tri dni v roku, keď nemám iný program alebo povinnosť. Na Nový rok už tú povinnosť mám, musím byť po polnoci na námestí, kde sa stretneme s mnohými Pezinčanmi, zavinšujeme si a pripijeme si na úspešný práve sa začínajúci rok 2015.

 

(r)


Ohodnoťte článok: