Voľby na severský spôsob

November 2014 / Prečítané 1191 krát

   Komunálne voľby máme za sebou. Či chceme alebo nie týkali sa každého z nás, kandidátov, voličov i nevoličov. Niekto ich prežíval dramaticky – (najmä kandidáti, ich okolie i množstvo voličov), iní zaujali voľnejší postoj a podľa výsledkov sa našlo už tradičné množstvo tých, ktorí sa tvárili nezúčastnene. V každom prípade, nech je výsledok akýkoľvek zodpovedá tretiemu Newtonovmu zákonu akcie a reakcie. Pre všetkých, a je jedno či pre víťazov alebo porazených, voličov alebo kandidátov, máme tip na „odľahčenie“ v podobe inšpiratívnej knihy, ako napovedá tlačová správa vydavateľstva Artforum:
   Autobiografická kniha Jóna Gnarra, „Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet“, popisuje príbeh komedianta, pankáča a zrejme najnonkomformnejšieho starostu hlavného mesta na svete. Vyšla tesne pred komunálnymi voľbami vo vydavateľstve Artforum. Neskoro na to, aby inšpirovala pankáčov kandidovať v komunálnych voľbách, no v pravej chvíli, aby sme si uvedomili ten priepastný rozdiel v myslení komunálnych úradníkov a voličov na Slovensku a na Islande.
   Jón Gnarr, showman, basgitarista punkrockovej skupiny a - starosta hlavného mesta Islandu. Správa o tom, že Jón Gnarr sa dostal do čela radnice v islandskom Reykjavíku, obletela svet v júni roku 2010, uprostred ekonomickej krízy. Kandidát recesistickej Najlepšej strany sľúbil obyvateľom mesta vo voľbách okrem iného dostatok uterákov na kúpaliskách, parlament bez drog a ľadového medveďa do miestnej zoo. Do boja proti kríze vyrazil s heslom "viac punku, menej pekla!" a vyhlásil, že v mestskom prístave by mala stáť nadživotná socha speváčky Björk. A s prehľadom vyhral! “
   Aké sily zákona akcie a reakcie pôsobili u nás a aké v Reykjavíku? Kniha môže načrtnúť, koľko máme spoločného a v čom sa priepastne líšime od severskej nátury, ale hlavne pripomína, že aspoň závan humoru a odľahčenia v predvolebnom čase nemusí byť na škodu ani v Pezinku.

 

(pb)

 


Ohodnoťte článok: