Spomienka na NOVEMBER 89

November 2014 / Prečítané 928 krát

   Dvadsiatepiate výročie „Nežnej revolúcie“ sme si pripomenuli 12. novembra v Pezinskom kultúrnom centre. Na začiatku podujatia, ktoré organizovalo Mesto, sa hovorilo, okrem iného, aj o konkrétnych novembrových udalostiach roku 1989 v našom meste. Premietali sa dokumentárne fotografie z tých čias a o situácii v Pezinku hovoril priamy účastník a organizátor – hudobník a herec, Pezinčan Roman Feder. Pripomenul nielen atmosféru tých dní, ale aj mená konkrétnych ľudí, ktorí stáli v prvých radoch revolučných zmien v našom meste. O konkrétnom dátume, o nedeli (26. novembra), keď sa po prvýkrát v Malokarpatskom múzeu zišli ľudia, aby pripravili pôdu pre nasledujúce protestné mítingy a napomohli zmenám v spoločnosti, hovoril Oliver Solga, rovnako priamy účastník spomínaných udalostí.
   Protagonistami večera však boli vzácni hostia – disident a politik František Mikloško a novinár a spisovateľ Štefan Hríb. Obidvaja, spolu s moderátorom večera Reném Bílikom, sa postarali o veľký spoločenský zážitok v Malej sále PKC zaplnenej do posledného miestečka. Hovorili nielen o minulosti, ale najmä o prítomnosti, o našej zodpovednosti za súčasný stav, aj o našich zlyhaniach. Hovorili tiež o tom, prečo sme tam, kde sme, a nie oveľa ďalej. Prečo demokraciu, ktorú November 1989 priniesol, zneužívajú najmä tí s ostrými lakťami, prečo trpíme hlúposť, zlodejstvo, podvody a volíme ľudí, ktorí nie sú hodní toho, aby nás zastupovali, viedli alebo – čo je horšie – ovládali.
   Obidvaja hostia však hovorili optimisticky o budúcnosti, o nádeji, ale aj o našej zodpovednosti za seba, aj za Slovensko. Pripomenuli, že už dvadsaťpäť rokov žijeme v neporovnateľne lepších podmienkach ako predtým v časoch komunistickej totality a neslobody.
   Do príjemnej atmosféry dobre zapadla aj hudba Juraja Hanulíka a symbolická pieseň „Do batôžka si nalož“, ktorú zaspievala Kristína Grolichová.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: