Deň otvorených pivníc

November 2014 / Prečítané 794 krát

   Tradičný „Deň otvorených pivníc 2014“ sa uskutočnil 14. a 15. novembra vo všetkých mestách a obciach nášho regiónu. Bol to už 15. ročník tohto obľúbeného podujatia, ktoré ponúka staré i nové vína v autentickom prostredí pivníc, viech a vinoték. Aj tento rok prišli hostia nielen domáci, ale i zo zahraničia. Mnohí toto podujatie navštevujú pravidelne. Tohoročná účasť bola, podľa slov vinárov, zase o trochu menšia, čo však treba pripísať aj na vrub stále väčšieho množstva vinárskych podujatí vo väčšine miest a obcí Malokarpatského regiónu. Veď len minulý víkend bolo veľké vinárske podujatie spojené s otvorenými pivnicami v Trnave, v mnohých mestách bolo Svätomartinské požehnanie mladých vín a chystá sa aj Svätokatarínske.
   Milou malou slávnosťou v Pezinku, ktorá už začína byť tradíciou, je prijatie zahraničných hostí, ktorí navštevujú pezinské vinárske podujatia pravidelne aj počas roka. Koná sa v Malokarpatskom múzeu za účasti primátora mesta, predsedov vinohradníckeho a vinárskeho združenia a komisie a riaditeľa múzea a sú na nej do radov Združenia prijímaní čestní členovia. V tomto roku to boli dvaja občania Poľskej republiky, ktorí sa zároveň stali aj Vyslancami slovenských vín v Poľsku.
   Záverom treba konštatovať, že v Pezinku niektorí vinári už svoje pivnice pre verejnosť tento rok neotvorili, iní avizujú, že to bolo naposledy. Jedným z dôvodov je fakt, že je najvyšší čas po pätnástich rokoch prísť s inováciou tohto podujatia. Druhým dôvodom je určenie priorít a spôsobu prerozdeľovania peňazí, ktoré každoročne toto podujatie prináša organizátorom, ale nie tak samotným vinárom.

 

(OS)

 


Ohodnoťte článok: