Novembrové chryzantémy

November 2014 / Prečítané 919 krát

  Novembrové chryzantémy... spieva Marika Gombitová. Naozaj tieto nežné kvietky nám pripomínajú, že sa príroda pripravuje na zimný odpočinok. Prichádzame na cintoríny, upravujeme hroby svojich drahých zosnulých a ozdobujeme ich týmito poslami blížiacej sa zimy.
   Nevdojak mi prichádzajú na myseľ udalosti z prvej a druhej svetovej vojny a opustené hroby neznámych hrdinov roztrúsené po našich horách, ktorým nikto nepoloží novembrové chryznatémy. Zahynuli hrdinskou smrťou v boji za slobodu, aby sme my žili.
   Jedným z tisícov je náš pezinský rodák gen. Karol Pekník, ktorý ukončil svoj mladý život kdesi v horách neďaleko Pohronského Bukovca. Z vďačnosti sme mu odhalili pamätnú tabuľu na pezinskom cintoríne, ale aj v obci Pohronský Bukovec. Bolo to práve 1. novembra 1944, keď si pripomíname Sviatok zosnulých. V tomto jubilejnom roku uplynulo práve 70 rokov.
   Pri 70. výročí SNP sme sa zúčastnili osláv v Banskej Bastrici a zaskočili sme aj do Pohronského Bukovca. Tu pri pamätníku partizánskeho veliteľa kpt. Jegorova pokračovala pietna spomienka za účasti významných činiteľov nášho politického a spoločenského života, ktorej sa zúčastnil aj náš pán primátro Oliver Solga. 1. novembra sme si znova zaspomínali a naša myseľ opäť zablúdila do Pohronského Bukovca. Na návrh predsedu ZO Dušana Vilima sme sadli do auta spolu s podpredsedom ZO Miroslavom Kráľovičom a letcom Ondrejom Kuňakom a vydali sme sa na cestu, aby sme si uctili pamiatku všetkých hrdinov. Veď v Pohronskom Bukovci ukončili svoju bojovú cestu okrem gen. Pekníka aj Ján Golian a Rudolf Viest.
   Do Pohronského Bukovca nás láka aj prekrásna príroda ale najmä milí priatelia, ktorými sme vždy úprimne a vrelo prijatí. Milé posedenia v rodinách, spomienky a výmena skúseností bude pre nás aj naďalej povzbudením, aby sme sa tam radi vracali.
   V spomienkach sme pokračovali aj 11. 11. o 11. hodine pri pamätníkoch obetí 1. svetovej vojny, keď v tento dátum za nesmiernych obetí v roku 1918 táto vojna skončila.

 

Mária Markeová, ZO-SZPB v Pezinku

 


Ohodnoťte článok: