PEZINSKÝ STRAPEC 2014 – XL. ročník

Október 2014 / Prečítané 1168 krát

   Súťaž v štandardných a v latinskoamerických tancoch patrí k tradičným podujatiam v našom meste. Svoju históriu začal písať v roku 1974. Prvé ročníky sa organizovali na pozvanie ako súťaže družstiev. Súťažilo sa vo vybraných štandardných a latinskoamerických tancoch, ale aj v národnospoločenských tancoch polka, čardáš. Vystriedali sme športovú halu na Holubyho ulici, sálu v Zámockom parku, jedáleň SOU na Komenského, ale najlepšie podmienky nám poskytol Dom kultúry. Počas 40 rokov pozvanie prijali páry z Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Talianska, Čiech, Belgicka, Dánska, Ukrajiny, Nemecka a Slovenska. Každý ročník sme sa snažili priniesť do Pezinka niečo nové, výnimočné. Na pezinskom parkete sme mali možnosť vidieť špičkové páry napr. Klaus Kongsdal – Viktória Fraňová, Dánsko - neskôr viacnásobní Majstri Európy a vicemajstri sveta v LAT, Domenico Soale - Gioia Cerasoli, Taliansko – neskôr viacnásobní majstri sveta v STT, Joana Leunis – neskôr majsterka sveta v LAT.
   Tento rok sme 18.10. privítali na pôde Domu kultúry 219 tanečných párov. V dopoludňajšej časti sme videli súťaže juniorských párov a párov B kategórie. Z párov KST PETAN sa darilo v ktg. B Markovi Kováčovi - Kataríne Mihálikovej (5. miesto v ŠTT), Markovi Federovi - Lucii Hradskej (5. miesto v LAT). V kategórii juniorov 2 sa darilo najmä Karolovi Olšovi a Márii Kyčinovej (2.miesto STT a 5. miesto LAT). V popoludňajšej časti súťaže sa uskutočnilo 5. kolo Slovenského pohára. K najúspešnejším juniorom SLP patrili Jaroslav Ihring – Natália Varechová TŠK STELLA Žiar nad Hronom, ktorí si vybojovali prvenstvo v obidvoch skupinách tancov.
   Natália Varechová TŠK STELLA Žiar nad Hronom, ktorí si vybojovali prvenstvo v obidvoch skupinách tancov.
   Večerným Galaprogramom nás sprevádzal moderátor večera Štefan Skrúcaný. Priviedol na parket 12 najúspešnejších tanečných párov v štandardných tancoch. Počas večerného programu okrem samotnej súťaže sa predstavili choreografiami a ukážkami detské a juniorské tanečné páry z KST PETANu a TC CHARIZMA, ale i seniori choreografiou „Bez žien nemožno žiť“ ktorá mala u divákov mimoriadny ohlas. Víťazstvo v štandardných tancoch si vybojovali Lukáš Spišák - Eva Tibenská – TK UNI DANCE Bratislava.
Divácky atraktívne latinskoamerické tance opäť vyburcovali publikum a Pezinčania vytvorili výbornú atmosféru. Z víťazstva v LAT sa tešili Tomáš Tanka a Dominika Feketová - TK UNI DANCE Bratislava. Z domácich potešil výkon páru Richard Forro – Petra Víťazková, ktorí sa umiestnili v STT na 7. a v LAT na výbornom 6. mieste. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu.
Okrem tanečných výkonov publikum potleskom ocenilo i príjemné a vtipné hovorené slovo i piesne hosťa večera, Štefana Skrúcaného. Príjemná atmosféra na súťaži ale i pozitívne ohlasy boli tou najkrajšou gratuláciou k 40. výročiu. Verím, že divákom dlho zostanú v spomienkach výkony párov i príjemná atmosféra.
   Záverom by som sa chcela poďakovať Mestu Pezinok a PKC za dlhoročnú podporu. Poďakovanie patrí i rodičom a členom KST PETAN a TC CHARIZMA za pomoc pri organizovaní súťaže.

 

Kvetoslava Štrbová, vedúca KST PETAN a TC CHARIZMA

 


Ohodnoťte článok: