Kauza psíkovia

Október 2014 / Prečítané 1429 krát

   Hladinu, v tomto prípade skôr bahno, sociálnych sietí pred pár dňami rozvírila informácia o nehumánnom nakladaní s odchytenými psami zo strany Mestskej polície v Pezinku v jej zariadení v karanténnej a odchytovej stanici. Rozhorčovali sa ochranári, „psíčkari“, aj tí, ktorí reagujú hocikedy na hocičo, hoci o tom nič nevedia. Zisťovali sme preto, aká je skutočnosť.
   Celý humbug sa spustil po uverejnení poplašnej správy na facebookovom profile OZ Psia duša, kde sa písalo, že OZ končí spoluprácu s mestom a že MsP so združením nespolupracuje, ale chce po ustajnení po 60 dňoch likvidovať psov smrtiacimi injekciami (zodpovedná osoba sa vraj už zaujíma aj o cenu injekcií), namiesto toho, aby ich dala na adopciu. Do Mestskej polície a jej údajnej nehumánnej činnosti si kopli aj ľudia z iných miest, dokonca aj zo zahraničia a svoju „polievočku“ si prihrial aj člen Srdca Pezinka (kandidát na poslanca Jozef Mikláš) a ich ďalší priaznivci.
   Ukázalo sa však, že informácia bola vymyslená a klamlivá. Pani Sedláčková a jej OZ nikdy žiadnu zmluvu s mestom nemali ani s políciou, psov si brala dobrovoľne a umiestňovala ich ďalej, za čo jej, tak ako ostatným dobrovoľníkom, patrí naša vďaka.
   Mestská Polícia ale psov nikdy nezabíjala. Práve naopak, Mesto Pezinok s nemalými nákladmi vybudovalo karanténnu a odchytovú stanicu na Dubovom vŕšku, má vyškolených pracovníkov a platí za to nemalé peniaze. Zmluvne spolupracuje s MVDr. Freyom, ktorý napr. za posledné dva roky existencie KaOS utratil len dvoch nevyliečiteľne chorých psíkov. V KaOs sme umiestnili 243 psov, majiteľom bolo vrátených 133, OZ Psia duša umiestnila 72, ďalší boli umiestnení aj do iných OZ. Nových majiteľov bolo 19.Faktom je, že OZ bez varovania odstúpilo od doterajšej spolupráce, na ktorú sa mimochodom doteraz nikdy nesťažovalo. Nik z OZ nevyvolal rokovania s primátorom alebo zástupcami mesta, len jednostranne a dosť neštandardne – na sociálnej sieti – ohlásil toto svoje rozhodnutie. Preto je ťažké uveriť, že ide o náhodu a že sa tak neudialo aj s ohľadom na blížiace sa komunálne voľby.

 

(ra)

 


Ohodnoťte článok: