Mesto Pezinok obstálo v prieskumoch dobre

Október 2014 / Prečítané 1474 krát

   INEKO – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy uverejnil rebríček slovenských miest, obcí a VÚC v oblasti hospodárenia s verejnými financiami. Pezinok skončil na 33. mieste zo 138 hodnotených subjektov, čo je umiestnenie v prvej štvrtine celkového poradia. Ešte lepšie sme na tom v rebríčku porovnateľných miest. Hodnotilo sa šesť okruhov, a to: Celkové finančné zdravie mesta (tu získal Pezinok 5 bodov zo šiestich možných), Základná bilancia (tu sme získali len dva body), Dlhová služba (získali sme všetkých šesť hviezdičiek),Celkový dlh (5 zo 6), Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti (6 zo 6), Okamžitá likvidita (6 zo 6).
   Druhý dôležitý a pravidelný prieskum nazvaný Otvorená samospráva 2014 uskutočnil Transparency International Slovensko, ktorý hodnotil najmä prístup k informáciám, zverejňovanie dôležitých, najmä ekonomických dokumentov, ale napr. aj prideľovanie mestských bytov. Pezinok v hodnotení stovky slovenských miest skončil na 27. mieste. Podľa vyjadrenia primátora Olivera Solgu obidva výsledky sú dobré a z pohľadu do budúcnosti optimistické, pretože patríme medzi prvú štvrtinu v celkovom hodnotení a v porovnateľných mestách je naše umiestnenie ešte lepšie. Výsledky obidvoch prieskumov nás však zaväzujú aj k tomu, aby sme sa snažili v jednotlivých oblastiach dosiahnuť ešte lepšie umiestnenie. Zároveň primátor upozornil na skutočnosť, že výsledky Pezinka sú oponentmi rôzne, nie vždy objektívne, interpretované a zneužívané.
   Paradoxom vo vzťahu k hodnoteniu miest je napr. to, že redakcia Srdca Pezinka priniesla v č.7 len negatívnu informáciu o hodnotení Pezinka, bez hlbšej analýzy. Milan Grell, ktorý často dáva Pezinku za vzor Nové Mesto nad Váhom, si iste všimol, že toto mesto skončilo v hodnotení až na 77. mieste, teda o rovnú pol stovku miest za Pezinkom! Iste nebude náhoda ani to, že na čele tohto mesta je Grellov kamarát – primátor Trstenský za SMER – SD.

 

(ra)

 


Ohodnoťte článok: