Pezinok vybehol do ulíc i do viníc

September 2014 / Prečítané 1652 krát

   V zdravom tele zdravý duch, hovorí známe príslovie, propagujúce šport a jeho blahodárne účinky. Nuž a medzi tie najprirodzenejšie spôsoby fyzických aktivít patrí jednoznačne beh. Že sa behaniu a utekaniu v Pezinku darí, potvrdzujú aj tradičné preteky Beh Pezinkom. V sobotu 6. septembra sa konal už tretí ročník tohto obľúbeného podujatia a zúčastnilo sa ho päť stoviek účastníkov.
   Pretekárom i organizátorom prialo aj počasie, čo sa vzhľadom na tohtoročné upršané leto dá považovať za veľké šťastie! Hoci bolo v sobotu pod mrakom, popoludní predsa len vykuklo slnko a aj dážď dal aspoň na chvíľu pokoj. Pretekárky a pretekári všetkých vekových kategórií a z celého Slovenska ba aj Česka si tak mohli nielen zmerať sily na osemkilometrovej trati, ale predovšetkým zažiť príjemné chvíle a spropagovať zdravý životný štýl. Povzbudiť ich prišiel aj známy športový fanúšik, moderátor Matej Cifra Sajfa.
   Trojročnú tradíciu Behu Pezinkom pomáhala vybudovať neúnavná organizátorka tohto podujatia Lucia Vitálošová. Aké pohnútky viedli k vzniku týchto populárnych pretekov? Predovšetkým spojenie dvoch dôležitých okolností – organizačných schopností, ktoré nadobudla vďaka svojej profesii, a lásky k behu.
   „Motivovalo ma, že som sama behávala a zúčastňovala som sa na bežeckých podujatiach aj v zahraničí,“ vysvetľuje Lucia Vitalošová. „Zdalo sa mi, že v Pezinku podobná akcia chýba. Najskôr som si myslela, že ju zorganizujem iba pre svojich známych. Potešilo ma, že sa nakoniec táto tradícia ujala, podujatie sa rozšírilo a o Beh Pezinkom je veľký záujem.“
   S nadsázkou by sa teda dalo povedať, že sa okruh známych Lucie Vitálošovej rozšíril na stovky ľudí, čo sa už dá považovať za veľkú a najmä súdržnú bežeckú rodinu.
   A čo baví ju samotnú na behu? „Ide o šport, ktorý je nenáročný na čas. Stačí len ísť a vybehnúť. Na podujatiach je skvelá atmosféra na štarte a aj potom, v cieli. Nechodím na súťaže s cieľom vyhrať, beriem ich ako nový a príjemný zážitok.“
   Preteky však nie sú jedinou aktivitou pezinských bežcov. „ Celý rok sa každú nedeľu stretávame a večer o siedmej si spoločne chodíme zabehať. Je to aktivita, ku ktorej sa môže pripojiť ktokoľvek z Pezinka, kto by mal záujem. Spolu chodíme aj na rôzne behy, súťaže, dávame dokopy štafetové družstvá. Bežci v Pezinku sú veľmi dobrá partia,“ dodáva Lucia Vitálošová.
   Pretekár Vladimír Cích sa zúčastnil Behu Pezinkom už druhýkrát. A druhýkrát ho vyhral ako účastník kategórie nad 50 rokov.
   „Už v trinástich rokoch som sa začal venovať orientačnému behu. Potom, po vojenskej službe, som začal rekreačne behať a dodnes ma to baví,“ hovorí športovec z Pezinka. Preteky si nevyžadujú žiadnu špeciálnu prípravu, jednoducho behá po celý rok. Zúčastní sa ročne asi 35 rôznych pretekov, takže sa v kondícii udržuje priebežne.
   „Snáď by sa za istú formu prípravy dala považovať dovolenka pri mori,“ dodáva s úsmevom pretekár. „Inak behávam štyri až päťkrát týždenne, vždy asi osem až štrnásť kilometrov. A čo je veľmi pozitívne, nebehám sám, pretože sa tomuto športu pravidelne venuje aj môj syn a moja nevesta.“
   Pezinok považuje Vladimír Cích za mekku orientačného behu. A skutočnosť, že je tu beh v každej podobe obľúbený, potvrdili aj ulice a cestičky medzi vinohradmi, zaplnené nadšencami počas tohtoročných pretekov.
   Gratulujeme teda víťazom, ale aj všetkým účastníkom Behu Pezinkom. A ocenenie si napokon zaslúži každý, kto prekoná sám seba a vo voľnom čase vybehne do ulíc alebo do viníc.

 

(kam)

 Víťazi jednotlivých kategórií
    Pavol Bukovac – muži do 39 rokov, Miroslav Novák – muži do 49 rokov, Vladimír Cích – muži nad 50 rokov, Romana Komárňanská – ženy do 34 rokov, Miroslava Pizúrová – ženy od 35 do 49 rokov, Anna Kočišková – ženy nad 50 rokov


Ohodnoťte článok: