Marek Peško: Pezinok je ideálny pre cyklistov

August 2014 / Prečítané 899 krát

    Pezinok a jeho okolie sú ideálnym miestom pre cyklistiku a všetky disciplíny zasvätené dvom kolesám. Nie náhodou tu vyrástli cyklisti takého formátu ako Filip Polc alebo Marek Peško – vicemajster Európy a majster Slovenska vo fourcrosse.
   Pod týmto termínom sa skrýva cyklistická disciplína, pri ktorej na cyklistickej trati s prekážkami pretekajú štyria jazdci. Divácky atraktívny šport má svojich priaznivcov aj na Slovensku, hoci nepatrí medzi najznámejšie.
   Pezinčan Marek Peško plánuje rozšíriť portfólio svojich aktivít o ďalšie disciplíny. Svoju rolu pritom rozhodne zohráva aj ideálne prostredie, ktoré pre cyklistiku Pezinok poskytuje.
„ Stále aktívne pretekám vo fourcrosse, naposledy na perfektnej trati v Jablonci nad Nisou, ktorú tu postavil Tomáš Slavík. Žiaľ, preteky sa pre mňa skončili zranením, pre ktoré si na pár týždňov musím dať pauzu, “ hovorí cyklista Marek Peško.
   „ Fourcross je v každom prípade divácky atraktívna disciplína. Sú tam skoky, interakcia medzi jazdcami, divák vidí na celú trať z jedného miesta. Pretekárske trate sa neustále zlepšujú a skvalitňujú, stavajú sa na nich nové prekážky, skoky, drevené či kamenné sekcie – takzvané rock garden. Preteky sa tak približujú k zjazdu, k mountain bikingu a zvyšuje to ich atraktívnosť. Preteká tu veľa cyklistov, ktorí v tejto disciplíne začínali a dnes už majú 35 rokov, takže hľadajú aj iné možnosti ako využiť svoj potenciál.“
   Marek konkrétne pomýšľa na zjazd. Stavia si nový zjazdový bicykel a od budúcej sezóny by rád štartoval aj na zjazdových disciplínach. Rovnako sa mu páči aj enduro, čo je univerzálna a mimoriadne obľúbená disciplína.
  „Jazdci prezentujú bicykle, ktoré sa dnes veľmi dobre predávajú. Ak niekto totiž príde do predajne, najskôr mu odporučia niečo univerzálne, čiže enduro bicykel, ktorý má odpruženie vpredu aj vzadu, kotúčové brzdy, množstvo prevodov, takže sa s ním dá vyjsť každý kopec, “ vysvetľuje Marek Peško „ Možno by som sa takejto disciplíne venoval po svojej aktívnej kariére. Vyberieme sa s partiou na túru, užijeme si to, niečo si v lese poopekáme, skrátka je to tak trochu aj spoločenská udalosť. V tomto je podľa mňa pôvab enduro a cyklistiky vôbec – dobrá spoločnosť, možnosť užiť si hory, prírodu aj jazdu na bicykli. Prostredie okolo Pezinka je pre takéto využitie optimálne. “
   Popularita cyklistiky naozaj stúpa a aj turistické cesty v Malých Karpatoch sa často menia na cyklistické, čo tiež prináša riziko stretov dvoch rôznych svetov: cyklistov a turistov, ktorí sa niekedy môžu cítiť ohrození. „Všetko záleží na ohľaduplnosti ľudí,“ dodáva Marek Peško. „Každý si to rád pustí dolu kopcom rýchlejšie, no musím rátať s tým, že som na ceste, ktorá je predovšetkým pre turistov, a teda musím byť schopný včas zareagovať.“
   Navyše je dnes trend upravovať pre cyklistické disciplíny aj niektoré nižšiepoložené lyžiarske strediská, pretože – vzhľadom na globálne otepľovanie a miernejšie zimy – si ich návštevníci užijú lyžovačku kratšie než kedysi. Ponúka sa teda myšlienka nájsť pre ne viacero spôsobov využitia.
   Nové disciplíny pre Mareka Peška budú každopádne znamenať aj náročnejšiu prípravu, predovšetkým skvelú fyzickú kondíciu, vytrvalosť a schopnosť podať vyšší aeróbny výkon. A pre ostatných, najmä pre mladú generáciu, môžu príklady úspešných cyklistov znamenať inšpiráciu – v aktívnom využívaní voľného času, ale aj v zdolávaní prekážok. A nielen na bicykli.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: