Deti z Pezinka a okolia „táborili“ aj pod Makytou

August 2014 / Prečítané 1236 krát

    Už druhý rok zorganizovali pán farár Kmošena a pani farárka Kmošenová (Evanjelická cirkev augsburského vyznania v meste Pezinok) spolu so svojimi spolupracovníkmi z cirkevného zboru detský tábor pre deti od 5 do 15 rokov. Zúčastnilo sa ho 36 detí z Pezinka a okolia, k tomu 10 dospelých. Na tábor finančne prispelo prostredníctvom žiadosti o dotáciu aj mesto Pezinok, za čo Mestu a pánu primátorovi Oliverovi Solgovi i touto cestou ďakujeme.
   Pre deti sme v malebnej dedinke Lazy pod Makytou v Škole v prírode pripravili programom nabitý tábor s priestorom pre šport, vychádzky do nádhernej prírody i výlety. Navštívili sme napr. zoologickú záhradu Lešná v Zlíne. Nesmel chýbať nočný pochod, z ktorého sa deti aj vedúci vrátili veľmi unavení, avšak nadmieru spokojní a samozrejme hra: Hľadanie pokladu. Na futbalovom ihrisku v areáli ubytovania deti hrali hodiny a hodiny futbal. Hrali výborne, všetci vyhrali. Počas celého tábora sme mali k dispozícii telocvičňu a multifunkčné ihrisko. Nesmieme zabudnúť ani na 2 stolnotenisové stoly priamo v ubytovni, ktoré boli permanentne obsadené hráčmi a hráčkami rôzneho veku. Deti nezaháľali, venovali sa aj ručným prácam. Napr. jedno dopoludnie sa staršie deti (nielen chlapci, ale aj dievčatá) venovali vyrezávaniu lodičiek na rezbárskom work-shope, čomu sa na naše milé prekvapenie deti dokázali nepretržite venovať niekoľko hodín. Lodičky potom púšťali na blízkom potoku za areálom. To bolo smiechu a čvachtania sa v ľadovej vode! Zároveň aj s p. farárom súťažili, čia lodička prepláva najskôr stanovenú dráhu. Aj tí najmenší sa pridali a púšťali namiesto lodičiek špongie na riad. Jeden deň sme boli aj na kúpalisku v Zlíne, kde sa deťom páčili hlavne atrakcie a tobogány. Hneď po návrate sa rozdelili „ ulovené “ špekáčiky a už sa veselo opekalo na pripravenom ohni. Jedno doobedie mali deti objednané nafukovacie atrakcie. Veľmi sa tešili na vodný futbal, žiaľ počasie to nedovolilo. Do telocvične sme ich pozvali do skákacieho nafukovacieho hradu a zahrať si ľudský nafukovací tyčový futbal. Bolo že to radosti, piskotu a veselosti.
   Ale nesmieme zabúdať ani na druhú stranu tábora, výchovnú. Deti sme učili samostatnosti, tímovému duchu a v dopoludňajšom programe na biblických témach kresťanským hodnotám, teda viere a láske k Pánu Bohu. Každý deň ráno po náročnom zobúdzaní bola v skupinkách krátka pobožnosť, doobeda jeden z vedúcich mal pripravený program a tematický výklad, večer sa spievali moderné duchovné piesne a popri tom prebiehali rôzne spoločné hry. Deti zaujato počúvali, spievali, ale i šantili, tancovali a hlavne sa spolu bavili.
   Verím, že tábory budeme pre naše deti organizovať aj nasledujúce roky. Deti boli spokojné, strávili zmysluplne celý týždeň. To nám dáva silu na prípravu ďalších táborov.

 

Milan Čech

 


Ohodnoťte článok: