Veľká vojna 1914-1918 – Zmrzačené roky

Júl 2014 / Prečítané 986 krát

   28. júla 1914 bola výstrelmi z lodí rakúsko-uhorskej Dunajskej flotily na srbské hlavné mesto Belehrad zahájená I. svetová vojna. Dobovými historikmi bol tento ozbrojený konflikt globálnych rozmerov označený ako Veľká vojna. Odohrával sa prevažne na území Európy, bojovalo sa však aj v Afrike, Rusku, na oceánoch, na Blízkom východe. Bol dovtedy najväčším vojnovým konfliktom v dejinách ľudstva. I. svetová vojna si vyžiadala milióny ľudských životov, ďalšie státisíce zostali doživotne zmrzačené a desaťtisíce nezvestné. Zo Slovenska narukovalo počas rokov 1914 - 1918 približne 450 000 mužov. Asi 69 000 z nich sa už domov nikdy nevrátilo. Padli na frontoch celej Európy, zomreli na následky zranení alebo v zajatí či zostali trvalo nezvestní. Koncom leta 1914 boli mobilizovaní Slováci odvelení prevažne do Haliče (Galície) a neskôr sa ocitli na bojiskách v Rumunsku, Albánsku, pri Verdune i na Piave. Boli medzi nimi desiatky a možno stovky Pezinčanov, Cajlanov a Grinavanov.
   Vojna a jej dôsledky ničili životy aj v zázemí. Nedostatok pracovných síl spôsobený odchodom mužov na front, zle obrobené polia a vinohrady, obrovská drahota, rekvirácie, potravinové prídely, hlad a choroby – každodenný boj tých, čo zostali doma.
Mestské múzeum v Pezinku prináša príbehy vojny na fronte i v zázemí svojou novou výstavou s podtitulom Zmrzačené roky. Pretože presne takými sa stali.
   Výstava je súčasťou spoločného projektu Mestského múzea v Pezinku a Malokarpatského múzea v Pezinku, ktoré Vám prinášajú tému prvej svetovej vojny v dvoch výstavách, spojených jedným názvom Veľká vojna 1914 – 1918. Spoločné otvorenie sa uskutoční v pondelok 28. júla. O 18.00 hod bude výstava zahájená otvorením „Zmrzačených rokov“ v Mestskom múzeu a o 19.00 h sa vernisáž presunie do Malokarpatského múzea, ktoré predstaví svoj výstavný projekt s podtitulom Stigmy. Výstavy v priestoroch oboch múzeí potrvajú do 30. novembra 2014.

 

(MsMúzeum)

 


Ohodnoťte článok: