Kleopatra navštívi pezinský kameňolom

Júl 2014 / Prečítané 2220 krát

FOTO: Nyvltova.cz   Pezinok je už tradične bohatý na kvalitné kultúrne podujatia. Niektoré z nich sa však dajú bez rozpakov označiť za výnimočné. Takýmto zážitkom bude nepochybne uvedenie legendárneho českého muzikálu Kleopatra v pezinskom kameňolome. Predstavenie, ktoré malo premiéru už v roku 2002, opäť mieri na javiská. A ako prví ho uvidia pezinskí diváci pod holým nebom, uprostred malebnej malokarpatskej prírody. Rozhodujúcu zásluhu na tomto ojedinelom projekte má manažérka Silvia Nemčovičová.


l Ako sa vlastne zrodila myšlienka uviesť Kleopatru v netradičnom priestore pezinského kameňolomu?
   Keďže som psíčkarka, chodievam často na prechádzky po okolí Pezinka a musím sa priznať, že ma priestor nášho kameňolomu mátal už asi dva roky. Ešte minulý rok, som navrhla primátorovi, aby sme tam spravili nejaké podujatie. Pôvodne som mala na mysli rockový koncert, ale keďže sú nablízku chaty, koníčkari, príroda, ukázalo sa ako lepšie riešenie nejaké pokojnejšie podujatie. Napríklad opera či muzikál. A tak mi napadla Kleopatra. S ľuďmi, s ktorými spolupracujem, sme sa skontaktovali s Michalom Davidom a s producentom Oldřichom Lichtenbergom. Otvorili sme túto tému a zistili sme, že sa chystajú Kleopatru opäť hrať v Prahe. Dohodli sme sa teda, že 28. augusta urobíme predstavenie v Pezinku a dokonca pôjde o jej prvé uvedenie pred obnovenou premiérou v Čechách. Tu, u nás v kameňolome, na obrovskom „stejdži“, kde sa nikdy nič podobné nehralo.

l Muzikál sa z divadelného javiska doslova prenesie pod holé nebo. Čo všetko je s tým spojené?
  
V novej verzii pribudne veľa prvkov, ktoré v tej pôvodnej vôbec neboli. Filip Renč musí urobiť nanovo réžiu, musia sa pridať obrazovky, nové kulisy… Kameňolom bude na Kleopatru špeciálne upravený a vyzdobený. Ako súčasť dekorácie tam budú stĺpy, budú nasvietené skaly... Skrátka množstvo technických detailov, ktoré treba vopred premyslieť a vyriešiť.

l Prečo práve Kleopatra? Zaujal vás príbeh tejto antickej hrdinky?
    Príbeh Kleopatry je notoricky známy. Všetci vieme, že to bola úžasná žena, všetky ženy túžia byť ako ona. Skôr ma upútalo, že k nám do kameňolomu v Pezinku príde taký slávny muzikál, niečo také nevšedné, čo pritiahne ľudí. Robiť predstavenie, ktoré sa aktuálne hrá v divadlách, by možno nemalo až taký význam, ale toto bude výnimočná udalosť a aj preto som sa do tohto projektu nebála ísť.

l Museli ste českých partnerov veľmi presviedčať, aby prišli do Pezinka, alebo sa im vaša myšlienka ihneď zapáčila?
  
Sú to ľudia posadnutí umením, ktoré ich navyše dlhé roky živí. Nadchla ich myšlienka urobiť predstavenie vonku, medzi skalami a naozaj mi vyšli v ústrety. Prostredie v kameňolome sa im veľmi páčilo. Pôvodne si mysleli, že tam bude len tráva a skaly, no zistili, že ide o priestor, ktorý je veľký, vybetónovaný, je tam zavedená elektrina... Takže boli príjemne prekvapení. Navyše Michal David je človek so skúsenosťami, takže okamžite odhadol potenciál priestoru v kameňolome. Hneď vedel, že to bude niečo výnimočné.

l Aký má Michal David vzťah k Pezinku? Pamätá si naň vôbec?
  
Pamätá si naň veľmi dobre, pred dvom rokmi som mu tu robila koncert a považuje ho za jeden z najlepších, pretože mal úplne vypredaný amfiteáter.

l Aký je Michal David človek? Má hviezdne maniere?
  
Určite nie. Je to človek, ktorý sa s vami normálne porozpráva. Išli sme si sadnúť do kaviarne v Móle, dal si kávu, zapálil si cigaru... Hocikedy sa s ním alebo jeho spolupracovníkmi môžem poradiť.

l Momentálne sa vaše úsilie sústreďuje na to, aby predstavenie Kleopatry dopadlo dobre. Určite však máte dlhodobejšie plány. Čo máte vo výhľade?
   V Kleopatre je hrozne veľa detailov, na ktoré treba pamätať. A keď to všetko dobre dopadne, mám sľúbený aj muzikál Drakula. Takisto sa majú budúci rok odohrať štyri predstavenia a jedno z nich by mohlo byť tu, v Pezinku, ale je to ešte ďaleko a závisí to od množstva okolností.

l Ako ste sa dostali k takej zaujímavej práci akou je organizovanie kultúrnych akcií?
   Začala som organizovať módne prehliadky vždy ku koncu roka pre mojich rodičov. Išlo o akcie zhruba pre 400 ľudí. Potom som kúpila polovicu agentúry Kalypso, ktorá robila súťaže Miss University. S Erikou Barkolovou som robila charitatívnu akciu Noc splnených prianí... Malo to postupný vývoj. Keď vás niečo baví a ste medzi ľuďmi, ktorí majú podobné nápady, to vás vtiahne.

l Čo vás baví na vašej práci?
  
Je to výzva, je to radosť, je to niečo kreatívne. Nemusím hlavne sedieť niekde v kancelárii, som pánom svojho času. Je to tvrdá práca, nedá sa v nej nič oklamať, lebo ak niečo neurobíte, tak to skrátka nie je. Mám okolo seba príjemných ľudí. A stále sa niečo deje.

l Máte skúsenosti s podujatiami veľkého formátu. Ktoré považujete za svoj najväčší úspech?
  
Koncert Michala Davida, ktorý som už spomínala. Najviac mi však dal minuloročný koncert Elánu. Robiť s manažérmi Elánu, to je naozaj kumšt, neodpustia vám nič, ale doteraz im ďakujem, pretože som sa vďaka nim veľa naučila a posunula som sa ďalej. Ich zmluva, to bol návod, ako má človek spraviť koncert. Milo ma prekvapil aj samotný Jožo Ráž. Je to milý, príjemný človek, ktorý nám vo všetkom vychádzal v ústrety. To všetci interpreti nerobia.

l
Aký máte vzťah k Pezinku?
  
Pezinok je moje mesto, mám ho rada, žije tu celá moja rodina. Vyrastala som tu, žijem tu odmalička. Páči sa mi, že sme pri Malých Karpatoch, že máme krásne lesy a prírodu, na prechádzky chodím každý deň. A myslím si, že sú tu dobrí ľudia. S mnohými som sa skamarátila a spoznala aj pri organizovaní podujatí. Mám na mysli napríklad i nášho primátora. Keď som za ním išla kvôli predstaveniu v kameňolome, mala som malú dušičku, čo na to povie, ale nezaprel v sebe, že je vyštudovaný historik umenia a vyšiel mi v ústrety. Som rada, že predstavitelia mesta dávajú šancu novým projektom a že sa ich neboja. Mohli odmietnuť Kleopatru v obave, že to bude komplikované, ale myšlienka ich nadchla, podporili ma a keď potrebujem, ochotne mi poradia. Neviete si predstaviť, koľko napríklad treba v súvislosti s takýmto podujatím vybaviť povolení. Ale patrí k tradícii Pezinka, že sa tu konajú dobré akcie ako vinobranie či keramické trhy. Máme tu kvalitných vinárov a máme veľmi aktívnu riaditeľku kultúrneho domu, ktorá sa do Pezinka snaží dostať špičkových umelcov. V Pezinku ľudia vyžadujú kvalitu. Sú nároční – a to je dobre.

 

(kam)

 

Čo čaká divákov v kameňolome?

   Predstavenie muzikálu Kleopatra sa bude konať 28. augusta o 21. hodine v pezinskom kameňolome. Diváci budú sedieť na modrozlatých tapacírovaných stoličkách. Priestor sa bude zvažovať, aby všetci videli a počuli, navyše budú pridané LED obrazovky, aby prenášali dianie na javisku. Budú pripravené veľké stánky na občerstvenie, bude tam dobré víno a celý areál sa otvorí už o 18. hodine, takže doň ľudia môžu chodiť skôr, čo odporúčajú aj organizátori. V Kučišdorfskej doline bude pripravené odstavné parkovisko, odkiaľ budú divákov voziť autobusy formou kyvadlovej dopravy rovno do kameňolomu. Nemal by teda nastať žiadny problém s dopravou a s parkovaním napriek tomu, že sa očakáva účasť až 3 500 divákov.


Ohodnoťte článok: