Program Mestského múzea

Máj 2014 / Prečítané 1110 krát

MESTSKÉ MÚZEUM

ul. M. R. Štefánika č. 1,   033/641 23 06

   Keramika a fotografie – spomienky v Mestskom múzeum
   Tehliarstvo a tehla ako jeho hlavný produkt má v Pezinku stáročnú minulosť. Na mestskú tehelňu a fabrickú výrobu monarchie i prvej republiky nadviazali po 2. svetovej vojne znárodnené Západoslovenské tehelne. A práve s nimi je spätá aj krátka história umeleckej keramickej výroby. V závere 60. rokov minulého storočia bolo v rámci národného podniku ZST založené Stredisko umeleckej keramiky. Z jeho dielní viac ako dve desaťročia vychádzali výrobky odlievané do foriem i točené na kruhu – úžitková keramika s typickou tmavozelenou a tmavohnedou glazúrou, ale aj dekoratívne kusy atypických tvarov a povrchov. Isto sa v mnohých pezinských domácnostiach aj dnes nájde tanier, džbánik, poháriky, vázička či čutora s charakteristickým motívom hrozna a viniča, dvojhrdlová váza či veľký exteriérový kus s viacfarebnou glazúrou.
   Mestské múzeum sa rozhodlo pripomenúť túto tvorbu miestnej tehelne, ktorá je spätá s menami ako Júlis Polkoráb, Jozef Franko, Jirko Vyhnálek, Anna Vajsáblová, Dušan Hrebíček a ďalšími, ktoré nám možno pomôžete doplniť aj vy, návštevníci múzea. Privítame každú informáciu rozširujúcu doterajšie skromné poznatky o keramickej dielni z nie tak dávnej minulosti.
   Výstavu, ktorá bude v Mestskom múzeu sprístupnená pri príležitosti Keramických trhov sme sa rozhodli doinštalovať do ešte stále prebiehajúcej, veľmi pozitívne prijatej výstavy „to si pamätám – Pezinok z fotografií“. Od 12. júna do 12. tak návštevníkov čaká dvojitá dávka nostalgie. Medzi starými zábermi mesta sa ocitne keramika, ktorá isto v mnohých vyvolá spomienku... minimálne na maminu alebo babkinu poličku, na ktorej sa vynímal podobný kúsok ako ten, ktorý nájdete u nás.

12. jún, 17.00 h - Z dielne tehelne
– tvorba Strediska umeleckej keramiky ZST v Pezinku – otvorenie výstavy, ktorá chce pripomenúť menej známu časť produkcie bývalých Západoslovenských tehelní v Pezinku, úžitkovú a záhradnú keramiku, ktorá vznikala v keramických dielňach továrne v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Výstava potrvá do 12. júla 2014.

To si pamätám – Pezinok z fotografií
- výstava vyskladaná z fotografií, dobových kronikárskych záznamov a spomienok Pezinčanov. Mesto, jeho ulice, stavby, nezabudnuteľné miesta skombinované s mikropríbehom, ktorý fotografia „ rozpráva “ . Výstava predĺžená do 12. júla 2014.
.
Zo zeme
 – expozícia archeológie Pezinka a blízkeho okolia

Otváracie hodiny:
utorok – piatok: 10.00 – 18.00
sobota: 10.00 – 16.00
www.MestskeMuzeumPk.sk


Ohodnoťte článok: