S violončelom na chrbáte do Dolného Kubína

Máj 2014 / Prečítané 809 krát

Mladí violončelisti s pani učiteľkou Magdalénou Milčikovou a profesorom Jurajom Alexandrom.    Prešli sme Donovaly, Ružomberok a víta nás slnkom zaliaty Dolný Kubín, niekdajšia Oravská stolica, kultúrne centrum Oravy. V dolnej časti Hviezdoslavovho námestia stojí historická budova – Zmeškalov dom hudby. S piatimi žiakmi, nesúcimi na chrbáte svoje violončelá vychádzame po starom schodišti do tejto budovy, ktorá v prvé májové dni poskytne priestor na prezentáciu talentov s celoslovenskou aj medzinárodnou účasťou. Využívame prestávku medzi dokončujúcimi technickými prácami organizátora súťaže Talenty pre Slovensko, Talenty pre Európu, a na pár minút skúšame akustiku, prvé takty zo súťažných skladieb. 1. mája od 8.00 h začína I. kategória. Medzi súťažiacimi z celého Slovenska je aj naša najmladšia Hanka Bereníková. Spolu so svojou maminkou, klaviristkou Zuzkou Bereníkovou prichádzajú na pódium. Violončelo väčšie od Hanky, pod nohy potrebuje „štokerlíky “. V zákulisí stojí pani učiteľka M. Milčiková, napäto prežíva každý ťah sláčika. V tejto kategórii súťaží aj Kristínka Gardošová. Poobede pokračuje II. kat. – Matej Guľas, Kristián Mrva, v III.kat. Anamaria Čuhá. Doznievajú posledné tóny ... potlesk, bozky, objatie a dojatie. Naše pezinské talenty hrali výborne. Ich výkony by obstáli so cťou aj na medzinárodnej súťaži, ktorú som si vypočula na druhý deň. Rozhodujúce slovo má však porota, zostavená z významných osobností na hudobno – pedagogickej scéne.
   Večer je v sále napätá atmosféra. Predseda poroty Bohdan Warchal sa prihovorí súťažiacim, aj pedagógom. Okrem iného vraví aj o neúspechu, ktorý zákonite patrí k životu. Hodnotí výkony, výber skladieb... slová hodné na zamyslenie. Nasleduje vyhlásenie cien. V sále Zmeškalovho domu hudby zaznejú aj tieto mená:
Hanka Bereníková – I. kategória, bronzové pásmo
Kristínka Gardošová – I. kategória, strieborné pásmo
Matej Guľas – II. kategória, zlaté pásmo
Kristián Mrva – II. kategória, zlaté pásmo, ako jediný dostal pozvanie od člena poroty Juraja Alexandra, violončelistu medzinárodného formátu na spoločné muzicírovanie
Anamaria Čuhá – III. kategória, bronzové pásmo
2. cena pedagógovi – Magdaléna Milčiková
Zo Zmeškalovho domu hudby odchádzame po Hviezdoslavovom námestí, na nebi plno hviezd, malé hviezdičky radosti v očiach aj v našich srdciach. Na večeru deti dostali za odmenu orechové palacinky. Žiadne burácanie davu, posielanie
sms, obrovské reklamy a svetlá reflektorov. Tiché sústredenie na hudbu, ktorá vychádza z našich prstov a srdca. Chvíľa, ktorá s chvením v žalúdku prináša radosť a krajší svet.
Bolo mi cťou a potešením mať spoluúčasť na tejto radosti. Gratulujem za celú ZUŠ E. Suchoňa.

 

Mária Neuszerová


Ohodnoťte článok: