Matky a deti, každý deň je váš!

Máj 2014 / Prečítané 854 krát

   Keď ešte začiatkom roka zaujímalo redakciu Pezinčana, či sa kupuje viac kvetov na Valentína alebo na MDŽ, odpovedala predavačka v kvetinárstve jednoznačne: Na Deň matiek.
   Skutočnosť, že sa tradičný sviatok teší sveľkej obľube, potvrdzuje množstvo podujatí, ktoré sa pri tejto príležitosti v Pezinku uskutočnili. A nemenej veselo bude nepochybne aj na blížiaci sa Medzinárodný deň detí.
   Otázkou však je, či pre matky i deti robí spoločnosť naozaj všetko, čo je v jej silách. O podpore rodiny hovorí kvetnato každý politik. Aká je realita? Školstvo stále zápasí s nedostatkom peňazí a učitelia ostávajú nedocenení finančne aj morálne. Platy žien v rovnakých pracovných pozíciách sú menšie než platy mužov. Žena, ktorá odchádza na materskú dovolenku, neraz prichádza o pracovné zaradenie a po návrate do práce si musí svoju pracovnú kariéru budovať odznova. Stačí sa tiež pozrieť do praxe, nakoľko sú k ženám s deťmi ústretoví zamestnávatelia. Mnohí len veľmi neradi angažujú pracovnú silu, ktorú pohlcuje starostlivosť o rodinu.

   Máj bol bohatý na výročia a rôzne podujatia. Oslavy patróna hasičov sv. Floriána sa niesli v duchu 140. výročia založenia DHZ. Náš vstup do EÚ si predstavitelia mesta pripomenuli aj prijatím prvej „euroobčianky“ Dominiky Holáskovej. Centrum pre rodinu – Pezinok, zorganizovalo podujatie MÍĽA PRE MAMU. Vyvrcholením Memoriálu Richarda Rétiho bol „živý šach“ pred Domom kultúry. FOTO: (Ján Štrba, TV Pezinok, Sue Nagyova a MMvPK)


   Fakt, že spoločnosť nerobí pre rodiny, matky ani deti tak veľa, ako deklaruje, ilustrujú aj iné príklady. A nemusí ísť ani len o finančné otázky. Je u nás zvykom, aby si napríklad žena mohla priniesť dieťa do práce? Nestáva sa pričasto, že ľudia reagujú na prítomnosť detí negatívne? V jednej bratislavskej škôlke v Starom meste bývalo pravidelne zvykom, že obyvatelia neďalekej bytovky hádzali po deťoch na ihrisku paradajky (v lepšom prípade) pretože ich vyrušovali. Takisto sa na istom kultúrnom podujatí stalo, že vysokoškolsky vzdelaný človek slovne zaútočil na diváčku, pretože jej dieťa počas predstavenia povedalo nahlas pár slov...
   Naše gratulácie ku Dňu matiek a ku Dňu detí nemôžu byť celkom úprimné, pokiaľ sa nezlepší v ich prospech spoločenská klíma. Pretože Dňom matiek či Dňom detí by mal byť v skutočnosti každý deň.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: