Bezpečne po jednej stope

Marec 2014 / Prečítané 873 krát

   So slnečným jarným počasím sa okrem prírody „prebúdudzajú“ aj motorkári, ktorých je v tomto období na cestách v okolí Pezinka viac než dosť. Vodičom áut i chodcom každoročne trvá istý čas, než ich zaregistrujú a zvýšia opatrnosť. Motorkári aj napriek niektorým skutočne hlučným strojom sú na cestách menej viditeľní ako autá, na ktoré sme zvyknutí počas celého roka. Nehody motocyklistov patria medzi najvážnejšie, a preto treba využiť každú príležitosť, keď sa dá prispieť k ich bezpečnosti i bezpečnosti všetkých účastníkov premávky. Zaujímavý postreh adresovaný motorkárom nám poslal Pezinčan Miroslav Fiala.
   „Jazda na motocykli sa medzi mladými ľuďmi, ale zďaleka nielen medzi nimi, právom radí k najobľúbenejším súčasným koníčkom. Ponuka motocyklov na trhu umožňuje uspokojiť prakticky všetky predstavy o tom, čo by mala motorka spĺňať. Preto neuškodí pozrieť sa na vec aj z druhej strany – ako dlho sa budete zo svojho motocykla, prípadne zo svojho zdravia a života tešiť. Hlavne tým, že budete rešpektovať pravidlá dané predpismi, taktiež rešpektovaním ostatných účastníkov cestnej premávky, dobrým zvládnutím techniky jazdy a v neposlednom rade dodržiavaním rovnováhy medzi pôžitkom z jazdy a zdravým rozumom.
   Dodržiavanie predpisov a používanie zdravého rozumu závisí od vás, ale dobré zvládnutie techniky jazdy sa dá naučiť len a len tréningom. A preto skôr než nasadnete na sedadlo motocykla (samozrejme po absolvovaní predpísaného kurzu), bolo by pre vás či už začínajúcich alebo aj pokročilejších motorkárov vhodné vyskúšať svoje schopnosti a vlastnosti motorky niekde na uzavretom okruhu s vylúčením premávky.
   Neberte tento príspevok ako reklamu na okruh, ktorý sa od Pezinka nachádza 35 minút jazdy, ale ako moju radu na to, aby ste sa naučili svoju motorku perfektne ovládať a vždy sa potom zdraví vrátili domov.
   I keď jazdím na motorke nejaký ten rok (45 rokov), mám sa ešte čo učiť a mrzí ma, že za roky, po ktoré tieto kurzy navštevujem, som sa na okruhu stretol len s troma Pezinčanmi! Ja viem, že po prečítaní tohoto príspevku sa nepohrnú všetci motorkári z Pezinka (bez rozdielu typu motorky) absolvovať tieto akcie, ale ak som presvedčil aspoň jedného z vás, tak som veľmi rád“. Veľa bezpečných kilometrov praje, Miro"Oldman"Fiala.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: