Senior profesionál

Marec 2014 / Prečítané 1118 krát

   V období od 17. 10. do 19. 12. 2013 som sa ako jedna z dvanástich účastníčok zúčastnila vzdelávacieho programu zameraného na aktivizáciu a cvičenie pamäťových schopností seniorov. Túto zaujímavú akciu zorganizovala Mestská knižnica v Pezinku. Keďže patrím medzi seniorov už dlhšiu dobu a sledovala som na sebe znižovanie pamäťových schopností, bola som veľmi zvedavá, ako to najmä v mojom prípade dopadne.
   Nielen v tomto veku, ale aj skôr sa mi stávalo, že som zabudla, či som vypla plyn, alebo zamkla pri odchode z domu a veru, aj som sa niekoľkokrát vrátila skontrolovať, či je všetko doma v poriadku. Osobitne v poslednej dobe sa na mne častejšie prejavovala nesústredenosť a zabúdanie. Tak som si povedala, že horšie mi už nemôže byť a skúsim to, či sa v tejto oblasti nezlepším.
   Jedna z prvých z informácií, ktoré som v úvode dostala, bolo ubezpečenie, že po absolvovaní tohto vzdelávania si budem vedieť zapamätať aj 24-miestne číslo. Smiala som sa do rukáva, lebo aj kontakt, ktorý som v prihláške uviedla, som nenapísala správne! Ja a voľačo si zapamätať? Považovala som to za vylúčené, v najlepšom prípade za dobrý vtip. Pani lektorka, vidiac naše úsmevy nás všetkých presviedčala, že je to ľahké. Tak som ako neveriaci Tomáš začala vnímať jej prvé pokusy o zobudenie mojej pamäti.
   Úvodné stretnutie nebolo pre mňa veľmi zložité. Pani lektorka PhDr. Katarína Benciová sa musela oboznámiť s pamäťovými schopnosťami všetkých účastníkov. Zobrala na seba veľmi ťažkú úlohu – poučovať seniorov, ktorí sa spravidla neradi stavajú do polohy, že niečo nevedia. Vedia iba to, že pomaly, ale isto, to čo vedeli, si už ťažšie pripomínajú. Musela vynaložiť veľa trpezlivosti a taktu, aby ju všetci prijali ako rovnocenného partnera, aj keď je výrazne mladšia. A podarilo sa jej to.
   Počas 2 mesiacov sa medzi nami vyvinul taký vzťah, že sa všetci tešili na každé stretnutie. Naučili sme sa techniky pamätania z pohľadu dlhodobej alebo krátkodobej pamäte. Krátkodobú pamäť využívam na zapamätanie zoznamu nákupu pre domácnosť, keď idem do obchodu. Tú si viem vymazať, keď sa vrátim s nákupom domov. Techniku pre dlhodobú pamäť som využila, aby som si konečne zapamätala svoje telefónne číslo. Ja si netelefonujem a v mojom veku nemám komu svoje telefónne číslo rozdávať, takže som ho dovtedy naspamäť nevedela. Tiež som si zapamätala dve najdôležitejšie telefónne čísla pre prípad, že by sa mi telefón stratil. Doteraz som sa totiž spoliehala na adresár, ktorý je v ňom uložený. Okrem toho, teraz už nezabúdam na dôležité dátumy, napríklad na návštevu lekára, ku ktorému chodím v pravidelných ale dlhodobých intervaloch.
   Na záverečnom stretnutí nás pani riaditeľka Mestskej knižnice a aj pani lektorka prekvapili tým, že sme dostali o absolvovaní vzdelávacieho programu osvedčenie, ktoré nás všetkých „ oprávňuje so zmyslom pre humor nestarnúť na duchu a využívať titul senior profesionál “ .
   Chcela by som poďakovať pani riaditeľke Mestskej knižnice Mgr. Daniele Tóthovej za to, že umožnila vykonanie tohto praktického vzdelávania v ich priestoroch a podporila jeho organizáciu na vysokej kvalitatívnej úrovni. Poďakovanie za trpezlivosť, vynikajúcu prípravu a vedenie jednotlivých stretnutí patrí aj pani lektorke PhDr. Kataríne Benciovej, ktorá nielen mňa, ale nás všetkých naučila niečo nové, čo nám pomôže v každodennom živote. Prečo ďakujem až teraz? Chcela som na sebe zistiť, či to malo zmysel a či aj s odstupom času budem vedieť zúročiť to, čo ma naučili. Najmä, či si zapamätám 24-miestne číslo! Stálo to za to. Zapamätala som si.

 

Stanislava Hlaváčová