Žiaci ZŠ Kupeckého predviedli ako môžeme zmeniť svet

Január 2014 / Prečítané 1845 krát

   Žiaci Základnej školy na Kupeckého ulici získali 3. miesto v celoslovenskej súťaži Granatt. Súťaž Granatt vyhlásila Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave. Zmyslom súťaže bolo motivovať a oceniť jedinečné aktivity vzdelávacích inštitúcií, ktoré sa zaoberajú spoločenskou zodpovednosťou a tým prispievajú k jej skvalitňovaniu. A čím teda prispeli naše deti? Vo februári dostali zdanlivo jednoduché zadanie – vymyslite projekt, ktorý zmení svet. Môže zmeniť svet váš alebo niekoho iného tak, aby bol lepší a aby bol podľa vašich predstáv. Vymyslite ho tak, aby ste ho mohli sami zrealizovať.
   Zadanie dostali žiaci terajšej 9. B a 9. C triedy. Niektorí sa do vymýšľania pustili ochotne, iní menej. Nakoniec sa však zapojili takmer všetci. Celý polrok plánovali, konzultovali, organizovali, prezentovali, tvorili a roznášali letáky, písali texty do rozhlasu a hlavne – mysleli na druhých. Výsledkom tímovej práce bolo 11 jedinečných projektov, z ktorých každý mal svoj význam a účel. Všetky projekty niekomu pomohli a hlavne – zmenili svet.
   A ako sme zmenili svet?
   Nikola Federová, Simona Federová, Miriam Hankerová a Kristína Bobeková vytvorili tím, ktorý sa rozhodol zbierať obnosené veci a hračky pre deti zo sociálne slabých rodín. Vyzbierali viac ako štyri plné autá ošatenia a hračiek, ktoré občianske združenie Mama, tata a ja umiestni do rodín, kde ich potrebujú.
   Adam Trojan, Martin Hollan, Richard Háger, René Fumač, Andrej Heriban a Filip Peňák sa rozhodli predajom koláčov v škole získať finančné prostriedky na zakúpenie bicyklov pre deti z Detského domova Harmónia v Modre. Podarilo sa im zarobiť viac ako 400 €, za ktoré sme kúpili 3 krásne nové bicykle. Chlapci ich boli osobne odovzdať v detskom domove a veríme, že plnia svoj účel.
   Andrea Regešová, Sára Achbergerová, Mária Majerská, Sára Eckerová a Kamila Pavelková sa rozhodli urobiť niečo pre našu školu – zveľadili ihrisko, natreli garážové brány, preliezačky pre deti i lavičky. Samy urobili kus kvalitnej práce.
   Tím dievčat v zložení Barbora Lackovičová, Barbora Mlynková a Dominika Muráriková nám zase ukázal, ako sa zmenil svet im, keď objavili tanec. Našli tak alternatívu k sedeniu pri počítači či „flákaniu sa“ po vonku. A veru aj nás prinútili niečo urobiť. Nestačilo, že sme si ich vypočuli, museli sme aj tancovať!
   Niektorí jednotlivci dokázali sami zorganizovať tím ľudí zo školy. Zuzana Kadárová a jej kamaráti upratali jednu z pezinských škôlok. Čistili a triedili hračky, upratovali dvor, prezliekali postieľky.
   Iní predviedli svoje kreatívne myslenie. Eduard Mezei sa stal autorom piesne o pocitoch šikanovaného dieťaťa. Naspievala ju Radka Stroková, s hudbou pomohli pani učiteľky. Edo s Radkou urobili na našej škole prieskum týkajúci sa šikany a snažili sa nájsť riešenie tohto páľčivého problému. Juraj Radó a Samuel Uherčík sa venovali životnému prostrediu. Urobili si brigádu na pezinskej Kejde, vyzbierali množstvo plastového odpadu, ktorý následne vytriedili do kontajnerov na triedený odpad. Porozprávali nám, prečo je triedenie odpadu dôležité a prečo by na triedení odpadu malo záležať skutočne každému jednému z nás.
   Jaroslav Fleischhacker, Simon Noskovič a Patrik Blunár sa tiež venovali životnému prostrediu, ale z iného pohľadu. Zblízka sa „pozreli“ na výfukové plyny. Dokázali nám, že existujú aj iné možnosti dopravy ako vlastné, pohodlné auto a v škole zorganizovali Deň pešej chôdze.
   Vanesa Krasňanská, Nikola Galvánková a Lucia Mečáriková sa venovali pezinským deťom. Sú presvedčené, že jediný spôsob, ako zabezpečiť peknú budúcnosť, sú naše deti, a preto je dôležité venovať sa im. V rámci podujatia Tour de Town zorganizovali v mestskom parku kútik s animačným programom pre malých návštevníkov a ich rodičov. Zahrali sa nielen malí, ale aj veľkí.
   Lenka Klemaničová, Jesika Tóthová, Michal Jambor, Michael Hrdý, Martin Šimek, Juraj Granec, Roman Červenka, Matej Hornyák a Marek Čuklovič sa zapojili do projektu organizácie Revia a asistovali pezinským seniorom na kurze práce na počítačoch.
   Viktória Vavreková a Diana Patašiová sa vydali na odvážnu misiu do pezinských ulíc. Rozdávali ľuďom úsmevy a milé slová. Snažili sa všetkých presvedčiť, ako jednoducho dokážeme malou zmenou nášho správania zmeniť aj správanie druhých a hlavne – spríjemniť ľuďom deň. Či bolo jednoduché čeliť podozrievavosti a zachmúrenosti našich chodcov, to už necháme na vaše posúdenie. Dievčatá však svoju misiu splnili. Dostali ste aj vy potvrdenie úsmevu?
   Veľmi sa tešíme z ocenenia, ktoré sme dostali. Skutočným prínosom a cieľom nášho projektu však nebolo zúčastniť sa súťaže. Chceli sme, aby sa deti na vlastnej koži presvedčili, že aj napriek nízkemu veku majú možnosť ovplyvniť veci okolo seba, pomôcť druhým ľuďom a samostatne uvažovať. Za snahu dostali to najvyššie ocenenie – dobrý pocit. Ďakujeme.
   (Viac informácií a fotografií nájdete na stránke školy www. zskupeckeho.eu)

 

Mgr. Simona Tatliaková

 


Ohodnoťte článok: