Deň otvorených dverí na SOŠ Komenského

Január 2014 / Prečítané 1670 krát

Fotografie z ročníkovej súťaže v športovej hale – odbory kaderník a vlasová kozmetika.   16. 1. 2014 sa uskutočnil na SOŠ Komenského v Pezinku deň otvorených dverí. V školskej jedálni pripravovali žiaci učebných odborov kuchár a čašník flambované palacinky, miešané nápoje a z ovocia a zeleniny vyrezávali zaujímavé jedlé ozdoby slávnostného stolovania. Kto z návštevníkov nabral odvahu, mohol flambovať, namiešať drink podľa vlastnej fantázie, vyskúšať carving (vyrezať napr. z jablka ružu) a samozrejme, ochutnať. Návštevníci obdivovali slávnostné tabule na rôzne motívy.
Stolovanie a prestieranie a aj návyky pri konzumácii jedál a nápojov patria k prejavom ľudskej kultúry, preto vznikol nápad zrealizovať pre návštevníkov - deviatakov (možno budúcich prvákov SOŠ) súťaž „ Zisti, čo tu nesedí “. Účastníci sa potrápili s hľadaním porušenia gastronomického pravidla na prestretých stoloch.
   V športovej hale prebiehala ročníková súťaž učebného odboru kaderník a študijného odboru vlasová kozmetika. Pre žiakov SOŠ bolo splnenie súťažnej úlohy zároveň aj postupovou skúškou, ktorou uzavreli prvý polrok školského roka.
   Kým ruky žiačok - kaderníčok vytvárali účesy z neposlušných vlasov, dievčatká a chlapci zo súkromnej základnej školy Narnia zaspievali, zarecitovali a zatancovali – s úsmevom a bez trémy. Jedným okom ešte stihli sledovať vznikajúce účesy. 
   V kaderníckom salóne v budove školského internátu si mohli záujemcovia vyskúšať nielen zapletanie vrkôčikov, ale popri profesionálnom česaní im majsterka odbornej výchovy vysvetlila, čo všetko sa naučia ako žiaci učebného odboru kaderník, prípadne žiaci študijného odboru vlasová kozmetika (nadstavbové štúdium) a čo ich čaká na trhu práce.
   Ďakujeme za spoluprácu všetkým základným školám z Pezinka, učiteľom, ktorí prišli so svojimi žiakmi i rodičom, ktorí priviedli svoje deti a živo sa zaujímali o každodenný život v SOŠ.
Stredné odborné školy sú, nie vlastnou vinou, outsidermi medzi školami. O zmene sa hovorí zhruba 15 rokov. Len hovoriť nestačí. SOŠ na Komenského ulici aj koná.
   Žiakov, ktorí naozaj chcú, pripravíme pre budúcu profesiu tak, že nemajú problém so získaním pracovného miesta na Slovensku či v zahraničí. Absolventky kaderníckeho odboru sa postupne chopia svojej šance a pracujú na živnosť. Ak pracujú doma, určujú si pracovný čas výhodný pre ne samotné aj pre klientov. Čo viac si priať? „Požičiam si“ slová istej babičky, ktorá v dávnejších časoch radila svojmu vnukovi, dnes úspešnému kaderníkovi, pri výbere povolania: „Možno nebudeš bohatý, ale nikdy nebudeš hladný!“
   Myslela som si, že takéto rady už nikdy nebudú mať opodstatnenie.

 

Elena Jurčíková, riaditeľka SOŠ