Prší? Sneží? Za súmraku či hmly siahnite po reflexných prvkoch

Január 2014 / Prečítané 834 krát

   Rok 2014 so sebou priniesol viacero noviniek. Tie opäť neobišli ani zákon o cestnej premávke. Novela priniesla okrem iného povinnosť chodcov nosiť pri pohybe po okraji vozovky alebo po krajnici za zníženej viditeľnosti reflexné prvky či odev aj v obci. Má ísť o preventívne opatrenie.
   Jeho účinnosť vstúpila do platnosti 1. januára 2014. Každý chodec by si preto mal vopred premyslieť, kadiaľ bude kráčať a možno si aj pre istotu, pred tým, než odíde z domu, pribaliť aspoň nejakú tú reflexnú pásku.
   Podľa vyjadrenia Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Pezinku je cieľom tohto opatrenia predovšetkým prevencia a výchova chodcov pre zvýšenie ich bezpečnosti a nie represia. Jeho zámerom je zvýšiť povedomie chodcov ako účastníkov cestnej premávky o rizikách a následkoch spojených s nedodržiavaním dopravných predpisov a pravidiel. Chodci by mali mať sami záujem chrániť sa pred možnými a nie ojedinelými nástrahami, ktoré na nich číhajú na cestách.
Nová povinnosť má zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky najmä v obciach, ktoré nemajú vybudované chodníky. Práve tam je totiž riziko zrážky chodca s vozidlom veľmi vysoké, najmä ak má chodec tmavé oblečenie. Reflexný odev tak môže človeku neraz zachrániť život. Na rozdiel od bežného materiálu, je reflexný prvok schopný odrážať svetlo priamo, teda funguje na princípe vysokej svietivosti, čím zvyšuje viditeľnosť chodca. Oproti bielemu oblečeniu ide o dvojnásobné a oproti ostatnému až o sedemnásobné zvýšenie.

 

(KG)

 


Ohodnoťte článok: