Deň bielej palice upuzornil na problémy nevidiacich

November 2013 / Prečítané 1299 krát

   Život nevidiacich a slabozrakých ľudí je komplikovaný. Dôležitým pomocníkom človeka, ktorý prišiel o zrak, je biela palica, ktorá je mu oporou najmä pri chôdzi a orientácii. Jej význam a dôležitosť každoročne zdôrazňuje 15. október – Svetový deň bielej palice. V roku 2013 využila tento deň Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolu s Policajným zborom na sledovanie a upozorňovanie vodičov v dopravno-preventívnej akcii. Uskutočnila sa na viacerých miestach v rámci Bratislavského kraja, medzi ktorými nechýbal ani Pezinok.
   Pri kruhovom objazde na Bratislavskej ulici si mohli šoféri práve 15. októbra v dvojhodinovom doobedňajšom intervale všimnúť na priechode pre chodcov nevidiaceho s bielou palicou. Hliadka Policajného zboru sledovala reakcie vodičov, ktorí týmto úsekom prechádzali. Biela palica v ruke chodca by pre nich mala byť jasným znamením aby zvýšili pozornosť tak, ako to prikazuje aj Zákon o cestnej premávke. Nevidiacemu na priechode pre chodcov treba dať prednosť.
   Počas dopravno-preventívnej akcie v Pezinku, ktorú monitorovala pracovníčka Únie nevidiacich, dalo osobe s bielou palicou na priechode pre chodcov prednosť 70 vozidiel. Naopak 17 vodičov nezastavilo. Takých si brala na mušku polícia, aby ich upozornila a poučila aj pomocou letákovej kampane s presným vysvetlením, ako nevidiaci používajú bielu palicu v cestnej premávke.

 

(KG)

 


Ohodnoťte článok: