V pezinských horách sa našiel zaujímavý hríb

November 2013 / Prečítané 1275 krát

   Aj hubári v pezinských a okolitých lesoch si prišli na svoje aspoň v závere nedávno skončenej hubárskej sezóny. Dosť bolo podpňoviek, suchohríbov, hríbov i bedlí. Pravda, nie každému zberateľovi húb sa rovnako darilo, ale viacerí hubári, ktorí poznajú naše lesy, sa mohli popýšiť peknými úlovkami najmä hríbových húb.
   Svet húb je ozaj bohatý. Niekedy sa podarí nájsť aj mimoriadne zaujímavé plodnice jedlých húb. Klement Hassa, bývalý výborný pezinský futbalista, tiež chodí na huby. V októbri v horách nad naším mestom našiel zaujímavo tvarovaný hríb, ktorý vzbudil u miestnych hubárov mimoriadny obdiv. Vzácne vyzerajúcu plodnicu sme odfotili a poslali do Botanického ústavu SAV v Bratislave. Pracovník ústavu Pavel Lizoň nám za fotky poďakoval a nález okomentoval takto:
   „Podobne zdeformované hlúbiky mávajú hríby dubové, ktoré vyrástli na suťových pôdach. Môže sa však jednať aj o vzácny hríb smrekový šaštínsky (Boletus edulis var. Arenarius), ktorý má podobne tvarovaný hlúbik a rastie na piesčitých pôdach.“
   K tomuto môžeme dodať, že v oboch prípadoch ide o výborné jedlé huby.

 

(mo)


Ohodnoťte článok: