Deň otvorených pivníc 2013 – XIV. ročník

November 2013 / Prečítané 1392 krát

   Pivnice Malokarpatskej vínnej cesty opäť otvorili svoje brány a odhalili ukryté poklady stovkám návštevníkov. V dňoch 15. a 16. novembra 2013 sa uskutočnil XIV. ročník tradičného podujatia „Deň otvorených pivníc“, ktoré si za pomerne dlhú dobu svojej existencie našlo množstvo priaznivcov. Svedčí o tom fakt, že podobne ako po minulé roky, boli aj teraz vypredané všetky vstupenky. Organizátormi Dňa otvorených pivníc sú Združenie Malokarpatská vínna cesta, Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj a Malokarpatské osvetové stredisko. Do podujatia sa každoročne zapájajú desiatky vinárov od bratislavskej Rače až po Trnavu. Tento rok sa počty vyšplhali na rekordných 161 otvorených pivníc a vyše 200 zúčastnených vinárov.
   Deň otvorených pivníc 2013 odštartoval v piatok 15. novembra. Slávnostné otvorenie sa konalo v pivnici v Kláštore piaristov vo Svätom Jure. Poludňajšieho stretnutia sa zúčastnili zástupcovia organizátorov, mnohí vinári, milovníci vína, priaznivci vinohradníctva a ďalší. Úvodný program pozostával okrem iného aj z promócie Sprievodcu Malokarpatskými vinármi, promócie kalendára Jozefa Lackoviča pre rok 2014 Vinohradnícky rok a udelenia čestného členstva v Združení MVC. Príjemnú atmosféru slávnostného otvorenia sprevádzala ľudová hudba bratov Kuštárovcov.
   V poobedňajších hodinách sa podujatie naplno rozbehlo aj v Pezinku. Pivnice, ktoré boli označené priradenými číslami, vítali zvedavých záujemcov. Našli sa medzi nimi domáci, ale hlavne množstvo cezpoľných hostí z blízkeho aj širšieho okolia a zo zahraničia. Prioritou a hlavnou myšlienkou Dňa otvorených pivníc je zoznámenie nielen odbornej, ale i laickej verejnosti s tým, čo pivnice Malokarpatskej vínnej cesty dokážu ponúknuť. Novembrová ochutnávka vín bola aj tento rok doplnená rozličnými gastronomickými špecialitami, ktoré pri konzumácii vína nesmú chýbať.
   Deň otvorených pivníc 2013 prebiehal až do sobotňajšieho večera, kedy približne o 21. hodine vinári postupne brány svojich pivníc opäť zatvorili. Niektorí z nich však nie na dlho. V Pezinku by mali byť opäť sprístupnené všetkým záujemcom na podobnom podujatí, ktoré sa zvykne konať vo februári.

 

(KG)

 


Ohodnoťte článok: