Pezinčania si uctili pamiatku Dukly

November 2013 / Prečítané 1683 krát

   Stojí Dukla, pomník vďaky, vôkol neho cintoríny... Uplynulo už 69 rokov od hrozných udalostí, ktoré prežíval poddukliansky kraj počas Karpatsko-duklianskej operácie. Každý rok sa tu schádzajú tí, ktorí tieto udalosti prežívali. Z roka na rok ich je menej, odchádzajú do nenávratna. Prichádzajú sem významní politickí a vládni predstavitelia, zahraniční hostia, občania z celého Slovenska, mladí ľudia, ktorí nepoznajú hrôzy vojny a utrpenie, ktoré prináša vojna, aby vzdali hold žijúcim i padlým hrdinom.
   Aj tohoročný 6. október privítal na spomienkovom stretnutí stovky občanov. Medzi významnými hosťami bol veľvyslanec Ruskej republiky p. Kuznecov, minister obrany Martin Glváč, generálny štáb MO, ďalší významní domáci a zahraniční hostia. Zazneli slávnostné príhovory, medzi inými aj zástupcu UR-SZPB, udeľovali sa pamätné medaily zaslúžilým bojovníkom, odbojárom. Ich hrude zdobil celý rad vyznamenaní, ktoré znamenali nesmierne utrpenie, ale aj zaslúžené víťazstvo. V priebehu osláv vystrelili slávnostné delostrelecké salvy. Celý slávnostný akt sprevádzala spevácka skupina zo Svidníka. Ich piesne pripomenuli časy spred 69 rokov. Kladenie vencov vyvrcholilo pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu, veliteľa Čsl. armádneho zboru vo Svidníku. Zlatým klincom bolo stretnutie s dcérou gen, Svobodu pani Zojou a jej vnučkou, ktorá prichádza do Svidníka každý rok počas spomienkových stretnutí. Dojemná bola účasť detí z materských škôl.
   Slávnostné chvíle ukončilo stretnutie pri pamätníku Červenej armády a vystúpenie spojených cirkví poddukelského kraja s chorálmi východného obradu.
Sme vďační MO a ÚR-SZPB, ktorí zorganizovali zájazd pre oblastné výbory Bratislava, Trnava, Trenčín a Žilina, že sme sa aj my ZO-SZPB z Pezinka mohli zúčastniť tohto podujatia v zložení Kráľovič, Kráľovičová, Sláviková, Markeová a náš predseda ZO Dušan Vilim. Napĺňa nás hrdosťou, že aj on pri pamätníku generála Svobodu prevzal pamätnú medailu kpt. Jána Nálepku.
Okrem Dukly je celé Slovensko posiate hrobmi známych i neznámych hrdinov, ktorí padli v boji za slobodu a spravodlivosť.
   Aj v pezinskom parku sa nachádza skromný pamätník, na ktorom sú mená niektorých pezinských hrdinov. Na prvom mieste sa spomína generál Karol Pekník, hrdina Slovenského národného povstania. Bojoval po boku generálov Jána Goliana a Rudolfa Viesta a padol 1. novembra v horách neďaleko Pohronského Bukovca.
   Naša ZO-SZPB mu v Pohronskom Bukovci odhalila pamätnú tabuľu a pri príležitosti Sviatku zosnulých sme mu boli položiť kytičku. Hrdinovia ďakujeme.

 

Mária Markeová ZO-SZPB v Pezinku


Ohodnoťte článok: