Naše kľúče po 24 rokoch

November 2013 / Prečítané 1383 krát

   Keď demokracia nefunguje, dokáže sama seba efektívne rozložiť a zničiť. Toto znepokojujúce poznanie mnohým otvára oči práve dnes, v čase, keď uplynulo presne 24 rokov od novembra 1989.
   Nenápadný, ale jasný signál o neradostnom stave spoločnosti vyslali župné voľby: apatia voličov, profesionálni politici zahľadení do seba, nečakný úspech kandidáta s extrémistickým zázemím...
   Frustrácia verejnosti je pochopiteľná: len sotva môže v ľuďoch vzbudzovať dôveru systém, ktorý im neprináša pocit rovnosti; systém, v ktorom niekto neprimerane zarába vďaka korupcii, zatiaľ čo iní žijú v existenčnej neistote; systém, v ktorom niekomu vyplatia bohaté odškodné, zatiaľ čo iní sa nevedia domôcť spravodlivosti.
   Chýba vízia, východisko – a tí, ktorí majú jeho hľadanie v pracovnej náplni, čiže politici, odmietajú otvoriť oči pred realitou.
   Zdá sa, že atmosféra v novembri 2013 je vážny dôvod na zamyslenie. Na rozdiel od novembra 1989 však občania majú k dispozícii svoj hlas, slobodu prejavu, a tiež oveľa viac skúseností. A aj keď vývoj medzitým priniesol mobily a notebooky, kľúče ešte stále väčšina z nás nosí vo vrecku.

 

Márius Kopcsay

 


Ohodnoťte článok: