Jablkové hodovanie 2013

Október 2013 / Prečítané 1137 krát

   Druhá októbrová sobota patrila už tradične celoregionálnej akcii Jablkové hodovanie, ktoré pre Pezinčanov pripravilo Malokarpatské múzeum v Pezinku spolu s Malokarpatským osvetovým strediskom. Podujatie prebehlo pod záštitou BSK.
   Akcia je medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšia, čoho výsledkom sú pribúdajúce obce, ktoré sa do hodovania zapájajú. Piaty ročník bol opäť bohatší o niekoľkých nových miest, kde sa jablkové dobroty predávali. Tento rok sa zúčastnili: Stupava, Malacky, Senec, Dunajská Lužná, Modra, Pezinok, Svätý Jur, Limbach, Jablonové a mestské časti Bratislavy – Nové Mesto, Devínska Nová Ves a Vajnory.
   Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci s Mestom Pezinok pripravilo pred budovou múzea a v jeho dvore stánky, ktoré sa pred 13.00 h začali plniť rôznymi jablkovými špecialitami. Tento rok bol rekordný v počte zúčastnených - spolu predávalo 19 subjektov. Návštevníci si mohli vyberať zo širokej ponuky jablkových dobrôt. Zastúpené boli osvedčené koláče, zároveň ale mohli návštevníci ochutnať aj nové, moderné a menej známe recepty. Dopyt po jablkových pochúťkach bol veľký, a predávajúci po 15.00 h už ponúkali posledné napečené zásoby. Podaktorí sa rozhodli aj rýchlo dopekať, aby i naďalej čo ponúkať.
   Okrem napečených jablkových maškŕt mali návštevníci možnosť zakúpiť si aj čerstvé jablká, jablkové šťavy, keramické výrobky či rôzne textílie a darčekové predmety. Malokar-patské múzeum v Pezinku okrem chutných koláčikov pripravilo aj tento rok výborný jablkový punč.
   Novinkou boli aj úspešné tvorivé dielne. Pre deti bolo pripravené množstvo aktivít – výroba odznakov, ťažítok či jabĺčkových svietnikov. Deti mohli prispieť i k tvorbe veľkej papierovej jablone, ktorú ozdobovali vlastnoručne vyrobenými jabĺčkami.
   Pekné počasie a vôňa jablkových dobrôt prilákali tento rok na Jablkové hodovanie množstvo návštevníkov. Malokarpatské múzeum v Pezinku ďakuje za spoluprácu BSK, MOS v Modre, TV Pezinok a všetkým, ktorí sa podieľali na tejto príjemnej akcii.

 

Mgr. Katarína Čelková, MMvP