Naša pani Marienka

Október 2013 / Prečítané 1220 krát

   Pani Mária Moravčíková – naša pani Marienka v tichu svojej izby dohrala svoje rekviem a odišla, ako odchádzajú živí, vo svojom čase potrební. Možno aj ona poznala verš hebrejského básnika dávnych rokov, ktorý v tónoch passacaglie vyspieval pobyt človeka na zemi, odmeraný sedemdesiatimi, pri dobrej sile osemdesiatimi rokmi, no ona každým dňom a hodinou prekračovala vek deväťdesiatich troch, až doznel akord do úplného silencia a v ňom výron slzy pozostalých, ktorých milovala a oni ju. A potom nastáva dlhé spomínanie. Spomínajú mnohí – jej žiaci, ktorí dozrievali od Suchoňovej Maličká som do rokov absolvovania našej školy po Beethovenove sonáty, ďalší ako kolegovia... Tak rok za rokom vypĺňala čas svojho aktívneho života. Bol to život melódií, hudby, súzvuku, čo vyžadovalo žiakov inšpirovať a tvoriť akordy podľa určeného kľúča v tónoch a zákonoch lásky, práce, spolupráce a vždy veľkej nádeje z dnešného do zajtrajšieho dňa. Všetky tie tóny, ako hovorí básnik, do vázičky vkladať, až je z toho kytica voňavá a v jej rodine kytička pestrofarebná, maľovaná manželovým štetcom.
   Bol horúci júnový čas. Deň otvorených dverí v naše novej škole. Po starom drevenom schodišti zneli pomalé kroky a do otvorených dverí vstúpila naša pani Marienka. Stále šarmantná, s typickým úsmevom a pokojom v očiach. A v očiach mala radosť. Radosť, že aj jej hudobná škola so všetkými učiteľmi a deťmi sú pokope, že sa centrom mesta ozývajú tóny...
   Je vás v rodine menej o matku, starú matku.... a v našej učiteľskej rodine menej o bývalú učiteľku, riaditeľku, kolegyňu. V slovách, že je nás opäť menej je vždy smutno. Najsmutnejšie je vám, najbližším v rodine. Prijmite, prosím, našu spoluúčasť na vašom zármutku. Ona odišla, my ostávame...to isté v iných tóninách, čo prežívala, plnila v živote aj pani Mária Moravčíková.
   Milá naša pani Marienka, váš klavír zmĺkol, ten náš denne otvárame s našimi žiakmi, tak, ako ste ho otvárali vy. V spomienke vám naposledy ďakujeme. Pokoj vašej duši, milá naša pani Marienka.

 

Za nás všetkých na ZUŠ E.Suchoňa Mária Neuszerová

 


Ohodnoťte článok: