37. GRAND PRIX o Malokarpatský strapec

September 2013 / Prečítané 1901 krát

Víťaz Hanno Ellermann   Počas uplynulého víkendu sa v pezinskom jazdeckom areáli Rozálka uskutočnili preteky 37. Privatbanka - Peugeot GRAND PRIX CSI* -W o malokarpatský strapec. Išlo o prestížnu súťaž v skokoch na koni s medzinárodnou účasťou, ktorá pôsobí na jazdeckej scéne už od roku 1976. Od roku 2011 patrí zároveň aj do série Svetového pohára Medzinárodnej jazdeckej federácie. Každoročne sa jej zúčastňuje slovenská a zahraničná jazdecká špička v zastúpení rôznych vekových a výkonnostných kategórií.
   Tohtoročné preteky opäť pripravili prehliadku európskej skokovej kvality. Počas troch slnečných dní od 6. - 8. 9. 2013, sa v Pezinku predstavilo vyše 200 koní a jazdcov zo 14 krajín Európy. Finálové skákanie o Veľkú cenu prebiehalo počas nedeľného poobedia. Medzi preteármi vládla vysoká konkurencia čo potvrdila i skutočnosť, že boj o prvenstvo po prvom kole pokračoval vo finálovom rozoskakovaní. Bezchybnými jazdami sa doň prebojovala šiestica najlepších jazdcov. Tvorili ju reprezentanti Estónska, Poľska, Turecka a traja Slováci Marián Štangel, Radovan Šillo a Monika Štangelová.
   Zaslúžené prvenstvo si zo súťaže odniesol pretekár Estónska Hanno Ellermann na koni Zacharov TN. Rozoskakovanie odjazdil ako posledný v poradí. Na skúsenom tátošovi sa odvážil zariskovať a skrátiť priestor na rozbeh pred prekážkami. Zvolenou taktikou získal potrebný náskok a výsledným časom 39,72 s výrazne predstihol druhého Mariána Štangela (45,46 s).
Estónec Hanno Ellermann pretekal na tejto súťaži po prvýkrát a z výhry sa tešil. „Človek vždy verí v čo najlepší výkon, ale v jazdectve vždy záleží aj na koni, a preto si nikdy nemôžete byť istý, ako to dopadne. Stačí zhodiť jednu prekážku a je po nádeji. Dnes som mal veľa šťastia a som naozaj veľmi rád.“ uviedol víťaz hlavnej kategórie po prevzatí ocenenia.
   Strieborné miesto obsadil slovenský reprezentant Marián Štangel na koni Badarco. Stal sa zároveň držiteľom malokarpatského strapca. Po iba približne mesačných skúsenostiach s Badarcom bol jeho výkonom pozitívne prekvapený a netajil spokojnosť. Zároveň tiež uznal kvality tohtoročného víťaza.
   Na treťom mieste skončil Poliak Robert Uchwat na koni Giorgio W (45,47 s). Od dosiahnutia výkonu rovného Mariánovi Štangelovi ho delila jediná stotina sekundy. Štvrtá skončila Slovenka Monika Štangelová a kôň Pinocchió, piaty taktiež slovenský jazdec Radovan Šillo a kôň Oscar Des Fontaines a šesticu najlepších uzatvoril turecký reprezentant Omer Karaevli na koni Roso Au Crosnier. Ocenenia víťazom odovzdali predseda organizačného výboru Mgr. Marek Vitek, zástupcovia sponzorov, hlavný rozhodca Ing. Jaroslav Pecháček, primátor Pezinka Mgr. Oliver Solga a ďalší.
   Tradícia týchto skokových pretekov by mala pokračovať opäť o rok. Tohtoročná jazdecká sezóna v areáli Rozálka vrcholí a milovníci koní si môžu vychutnať ešte Majstrovstvá SR vo voltížnom jazdení a Rozálka CUP II., ktoré dajú bodku za mesiacom september.

 

(KG)


Ohodnoťte článok: