Básne dvoch basistov

September 2013 / Prečítané 1212 krát

   Pezinčan Peter Konečný je známy ako basgitarista skupín Stará Jedáleň či Také oné. Dlhé roky píše texty piesní. Dokonca tak dlho, až ho záujem o poéziu pevným putom pripútal k veršom a rýmom. Len pred pár dňami, 18. septembra, pokrstil na festivale Konvergencie svoju prvú zbierku Krátky príbeh o láske. Aký je príbeh tejto básnickej zbierky?

l Vraví sa, že takmer každý prejde v období dospievania obdobím, keď píše básne. Prečo ste s tým začali v strednom veku?
Asi dvadsaťpäť rokov píšem texty piesní. Bol som presvedčený, že dokážem písať texty iba na skomponovanú hudbu. Potom som sa však podieľal na projekte Veľkí herci malým deťom. Išlo o detské pesničky v podaní známych umelcov, pričom výťažok z predaja cédečka a knižky smeroval na charitu. Tu to zrazu išlo aj naopak, teda najskôr som napísal texty, na základe ktorých potom vznikala hudba. Pri písaní veršov som sa púšťal do čoraz zložitejších konštrukcií, aby pesničky neboli na jedno kopyto. Takisto v mojom živote došlo k zložitým situáciám a zistilo sa, že mi poézia vlastne zachraňuje život.
l Máte na to aj lekárske potvrdenie?
Keď prežívam depresiu, alebo naopak, eufóriu, začnú mi samé od seba na myseľ prichádzať básne. A ich písanie ma oslobodzuje.
l Kto boli vaši prví čitatelia?
Najskôr to asi boli čitateľky, keďže svoje prvé básne som napísal z lásky a niekomu som ich venoval. Básne uverejňujem aj na svojom blogu, takže ich môžu čítať všetci.
l Prečo ste sa rozhodli vydať svoje básne knižne?
Nebudem sa na nič hrať, básnik bez knihy nie je básnik. Na druhej strane ma aj ľudia často oslovovali s otázkou, kedy bude zbierka. Hľadal som všetky možné spôsoby a možnosti, aby táto zbierka nebola mojím samizdatom. Hľadal som seriózneho vydavateľa, ktorý má o poéziu záujem, hľadal som serióznych editorov a dobrého grafika.
l Podarilo sa?
Nepochybne áno. Často tvrdím, že zbierka nie je mojou knihou. Rovnako je to kniha aj ďalších ľudí, ktorí sa na nej podieľali. Akoby som dodal na stavbu len materiál, povedzme tehly, ale architektúra a vzhľad sú už dielom celého tímu. Do jeho práce som nijako nezasahoval.
l Aký tím ste teda na zbierke zaangažovali?
Grafikom je Peter Bučko a
vydania sa ujalo vydavateľstvo Enigma publishing. Výber básní robili Beáta Nemcová a Stanka Ondrovičová. Dostali odo mňa asi dvesto alebo dvestopäťdesiat básní a vybrali z nich šesťdesiatdeväť. Zaujímavé je, že keď človek napíše a uverejní báseň, je to samostatný útvar, ktorý má samostatnú myšlienku. Keď mi editorky vrátili svoj výber básní, odrazu som pred sebou uvidel celý príbeh môjho života
a jeho psychologickú analýzu so všetkými priznaniami najhlbších tajomstiev a slabostí. Odrazu som až zaváhal, či toto všetko chcem o sebe ľuďom povedať. Zmapovali obdobie, počas ktorého básne vznikali, dokonca ich veľmi presne časovo zoradili, hoci predtým nevedeli, v akom poradí boli napísané. Dali tomuto príbehu začiatok a koniec.
l Zbierka má však pridanú hodnotu v podobe pekných fotografií.
Ich autorom je Róbert Ragan. Je podobne ako ja basgitarista a kontrabasista, pôsobí v kapele Pacora trio. Páčila sa mi myšlienka, že zbierka bude dielom dvoch basistov.

 

 (kam)


Ohodnoťte článok: