Bývalú továreň opäť zaplavila vlna kultúry

September 2013 / Prečítané 1495 krát

   Staré priemyselné priestory, z ktorých sa už dávno vytratil továrenský ruch a stereotyp, poslúžili aj tento rok ako jedinečné kulisy pre festival alternatívneho umenia. Alternatíva v Drevone 2013 prebiehala počas sviatočného poobedia a večera vo štvrtok 29. augusta. Inokedy prázdne, prachom zapadané miestnosti naplnili počas tohto podujatia stovky zážitkuchtivých návštevníkov. Šedé, pochmúrne steny ozdobili diela výtvarníkov a grafikov, časť prázdoty sa z ničoho nič zmenila na imaginárne divadelné dosky a akustika továrenského hangáru poslúžila ako náhrada za mikrofóny. Vonkajší prístrešok premenili hudobníci na koncertný areál, ktorý obkolesili stánky s občerstvením a ďalšími zaujímavosťami, ako sa na správny festival patrí. Takýmto prvým dojmom pôsobila tohtoročná Alternatíva v Drevone.
   V jej organizácii mali opäť prsty predovšetkým ľudia, ktorí sa v minulosti angažovali pri príprave festivalu Cibulák, teda Lajo Slimák, Peter Bittner a Rasťo Kuttner, ale aj mnoho dobrovoľníkov. Do priemyselného areálu prilákali tento rok mnoho zaujímavých umelcov, ktorí sa spoločne s návštevníkmi podieľali na vytvorení výnimočnej atmosféry.
   Program Alternatívy 2013 mal čím zaujať. Vo výtvarnej sekcii prezentovala svoju tvorbu Lucia Čermáková a viacerí ďalší umelci, ktorých ste mohli vidieť tvoriť priamo na mieste. Medzi vystavenými fotografiami ste mohli nájsť tvorbu Martiny Mlčúchovej a Stana Jendeka. Vtipným a veľmi špecifickým bolo vystúpenie zoskupenia Vrbovskí víťazi na čele s Braňom Jobusom. Pre svojich fanúšikov pripravili malé prekvapenie, a to tak, že tradičnú hudobnú časť výnimočne doplnili vtipnými súťažami „Formula 0“ a „Preteky na húpacích koňoch“, ktoré inokedy možno zažiť iba na vrbovskom festivale.
   Divadelná scéna festivalu priniesla niečo pre dospelých ako aj pre deti. Najmenším zahralo Detské divadlo Heleny Škovierovej. Neskôr vystúpilo domáce divadlo Balaclava a do Pezinka prišli taktiež členovia Túlavého divadla s upravenou verziou známeho príbehu s názvom „Rómeo, Júlia a virus“.
   Novinkou v tohtoročnom programe Alternatívy bola akrobacia na trapéze.
   Vo večernom hudobnom programe sa v továrenskom areáli vystriedali viaceré známe zoskupenia. Nechýbala medzi nimi ani skupina Feelme, ktorá vystúpila v premiére s mímom na pódiu. Krv v žilách rozprúdili aj chalani z The Prostitutes, ktorí pricestovali zo susednej Českej republiky. Tesne pred polnocou následne na pódiu pritvrdili Vandali a hudobnú bodku za alternatívnym večerom dal set Back to back v podaní DJ-ov Kowica a Vixa.
   Raritou druhého ročníka pezinského alternatívneho festivalu bola možnosť využiť jazdu historickým vlakom z areálu továrne na železničnú stanicu a späť, ktorú ,ako sa ukázalo, mnohí návštevníci uvítali. Toto podujatie potvrdilo, že alternatívna kultúra má svojich stálych i nových priaznivcov a to nie len medzi Pezinčanmi. Ak podobná vlna umenia zaplaví továrenské priestory v Pezinku aj o rok, určite nezostane bez povšimnutia.

 

(KG)


Ohodnoťte článok: