Pezinskí baníci v Kladne

September 2013 / Prečítané 1559 krát

   Osemčlenná delegácia členov Malokarpatského baníckeho spolku bola súčasťou slovenskej výpravy na 17. ročníku stretnutia českých banských miest, obcí a spolkov v dňoch 6. a 7. septembra v Kladne. Slávnostné otvorenie sa konalo v arcidekanskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. Pod klenbou kostola na úvod zaznela banícka hymna „Banícky stav...“ Nasledovalo oficiálne otvorenie podujatia primátorom mesta Kladno Ing. Danom Jiránkom. Po ňom sa prihovoril učastníkom arcidekan vdp. Neliba, ktorý tiež vysvätil spolkové zástavy.


   Vystúpenie mužského speváckeho zboru z Nemecka a najmä speváckeho zboru z Kladna pod taktovkou prof. Romana Makaria dodali slávnostný charakter úvodu stretnutia.
   Po presune do zámockých záhrad Kladenského zámku nasledoval ďalší program dlho do noci.
   Na druhý deň primátor mesta v obradnej miestnosti osobne privítal jednotlivé mestá a spolky, ktorým odovzdal pamätné listy. Následne sa vydal početný a pestrý sprievod ulicami mesta. Okrem baníckych spolkov boli v ňom skupiny banských remeselníkov, mestská garda, športovci a ďalšie organizácie. Sprievod ukončil svoju púť na Mestskom štadióne Sletište, kde program pokračoval.
   Jeho podstatnú časť tvorila prehliadka baníckeho skanzenu na šachte Mayrau.
   Pezinčania na tomto podujatí dôstojne reprezentovali svoj spolok a mesto.

 

Jozef Mišuta


Ohodnoťte článok: