Nie je burčiak ako burčiak

September 2013 / Prečítané 1307 krát

   Každoročne v období dozrievania hrozna zaplaví ulice Pezinka množstvo stánkov s burčiakom. Je to produkt, ktorý vzniká pri výrobe vína. Na stoloch niektorých predajcov sa preto tento sezónny nápoj objavuje ako prvý. Človek, ktorý však o výrobe burčiaku a vína nemá veľký prehľad, môže mať pri orientácii v pestrej ponuke mierne ťažkosti. Preto je dobré vedieť, ako sa dajú spoznať aspoň základné rozdiely medzi dobrým a zlým burčiakom.
   Všímať si treba najmä farbu a vôňu. Typickým pre túto oblasť je burčiak z bieleho hrozna. Ten kvalitnejší by mal byť svetlý, rozhodne by nemal mať hnedé a tmavé odtiene. Mal by príjemne voňať, nesmie zapáchať po zatuchline alebo plesniach. Kal v burčiaku je normálny jav spôsobený prítomnými kvasinkami a oxidom uhličitým. Pri kúpe treba myslieť aj na to, že trvanlivosť burčiaku je krátka. V chladnom prostredí zvykne vydržať maximálne tri dni, preto je najlepšie ho konzumovať ihneď.
   Burčiak môže mať pre človeka prospešné i neprospešné účinky. Kvalitný burčiak obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B pozitívne vplývajúcich na pokožku a tráviace ústrojenstvo. Ďalej sú v tomto nápoji obsiahnuté aj stopové prvky železa alebo zinku, ktoré sú prospešné pre ľudský metabolizmus. Zdravé sú podľa odborníkov taktiež burčiakové baktérie a kvasinky.
   Čo sa týka rizík súvisiacich s pitím burčiaku, treba v prvom rade brať na vedomie, že ide o nápoj s obsahom štyroch až šiestich percent alkoholu. Každý by ho mal preto konzumovať s mierou. Vyhnúť by sa mu mali diabetici, pretože burčiak obsahuje vysoké množstvo cukru. Opatrné by mali byť citlivé osoby, ktorým môžu 2 či 3 dcl spôsobiť tráviace ťažkosti. Aj v tomto prípade je preto lepšie riadiť sa známym ľudovým porekadlom „všetkého veľa škodí“.

 

(KG)

 


Ohodnoťte článok: