Permoník zažiaril aj vďaka slnečným lúčom

September 2013 / Prečítané 1666 krát

   Svoje vinobranie – či skôr minerálobranie – mali v auguste už tradične aj obdivovatelia nerastného bohatstva. Populárny Pezinský permoník už trinástykrát potešil srdcia obyvateľov i návštevníkov Pezinka.
   Ťažiskom ako vždy mimoriadne pestrého programu bol v poradí už 18. ročník výstavy minerálov a drahých kameňov. Pre odborníkov boli pripravené prednášky či premietanie filmov s baníckou a mineralogickou tematikou. A keďže človeka neživia nerastné poklady, súčasťou podujatia bolo i varenie kapustnice a vo večerných hodinách dokonca mestská opekačka.
   „Celkovo prišlo na Pezinského permoníka tento rok viac návštevnikov, čo zrejme spôsobilo aj pekné počasie a tiež večerný program, napríklad koncerty obľúbených skupín,“ pochvaľuje si hlavný organizátor akcie Jirko Vitáloš, ktorý je zároveň neúnavným propagátorom baníckej tradície v Pezinku.
   Perličkou tohto ročníka bolo odhalenie dočasného súsošia Permoníci a snehulienka. Takisto každoročné ryžovanie zlata prilákalo deti všetkých vekových kategórií. Príjemným spestrením nedeľného popoludnia bola súťaž v kreslení a maľovaní permonika či bábkové divadlo Bambola s principálkou Zuzanou Majernikovou.
   Slovami chvály nešetrili ani hostia, dokonca i zo zahraničia – vzdialeného i blízkeho. „Som tu už asi desiaty alebo dvanástykrát, chodím na túto akciu vlastne od jej založenia,“ hovorí znalec minerálov Jiří Špalek z Doksov u Kladna. A čo podľa neho ľudí na nerastoch fascinuje? „Drahé kamene a nerasty priťahovali človeka už od praveku. Najskôr kamene využíval na výrobu nástrojov, neskôr sa nimi začal zdobiť, pretože obdivoval ich farebnosť, ale aj isté tamostvo okolo nich,“ vysvetľuje Jiří Špalek, ktorý vďaka svojej záľube precestoval kus sveta, napríklad i Severnú Kóreu.
   Prvýkrát ako vystavovateľka bola na Pezinskom Permoníku Timea Števková. „Myslím, že sem ľudia chodia hlavne kvôli šperkom, ale mňa práve viac priťahujú samotné minerály,“ opisuje svoje dojmy.
   Nadšenie neskrývala Vlasta Kopcsayová z Modry: „Som prekvapená, že je výstava taká rozsiahla a obsahuje tak veľa exponátov zo zahraničia.“ Ako banská inžinierka na dôchodku sa medzi minerálmi cítila ako doma. A spomenula si aj na časy, keď musela ako študentka minerály podľa vzhľadu určovať.
   Pezinský permoník však tento rok nesedel iba doma. V posledný augustový víkend sa pobral do baníckej Kremnice. Priamo na obľúbených Kremnických gagoch bábkové divadlo Bambola úspešne predviedlo svoju hru O popletenom permoníkovi.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: