Hold pezinskému rodákovi

September 2013 / Prečítané 1750 krát

   Pri príležitosti 69. výročia Slovenského národného povstania si členovia Výboru ZO SZPB Pezinok dňa 24. augusta 2013 pripomenuli aj tragickú smrť pezinského rodáka, brigádneho generála im memoriam Karola Pekníka, priameho účastníka bojov v Slovenskom národnom povstaní.
   Brigádny generál Karol Pekník ako jeden z najvyšších veliteľov Prvej Československej armády na Slovensku bol 1. novembra 1944 zastrelený vojakmi nemeckého wehrmachtu v obci Pohronský Bukovec.
   Na nášho rodáka tak členovia ZO SZPB ako aj predstavitelia mesta Pezinok nezabudli a nezabúdajú. V r. 2012 ZO SZPB Pezinok odhalilo v Pohronskom Bukovci Karolovi Pekníkovi pamätnú tabuľu, ku ktorej na výročie SNP a v deň jeho smrti 1. novembra každý rok položia kytičku kvetov alebo venček, na ktorom je stále napísaný jeden a ten istý odkaz „NEZABUDNEME“. Ako minulý rok, tak aj toho roku členovia Výboru ZO SZPB položili k pamätnej tabuli a k hlavnému pomníku v Pohronskom Bukovci veniec ZO SZPB a aj veniec mesta Pezinok. Verím, že táto pekná  tradícia vyvrcholí v r. 2014, keď si celá slovenská verejnosť pripomenie 70. výročie SNP, a to zorganizovaním autobusového zájazdu na oslavy SNP v Pohronskom Bukovci aj s prítomnosťou p. primátora a viacerých poslancov mesta Pezinok, pretože brigádny generál Karol Pekník si takúto poctu zaslúžil.

 

JUDr. Dušan Vilim, predseda ZO SZPB

 


Ohodnoťte článok: