5. ročník Dňa vo vinohradoch sa vydaril

September 2013 / Prečítané 1597 krát

   Jednou z vecí, na ktorú môžu byť Pezinčania právom pyšní, je viac ako 1000 ročná vinohradnícka a vinárska tradícia tohto mesta. Vinice lemujúce priľahlé svahy Malých Karpát majú aj dnes čo ukázať a ponúknuť a zaslúžia si preto nie len patričnú starostlivosť ich majiteľov, ale aj pozornosť a obdiv širokej verejnosti. Príležitosť preniknúť do tajov a okúzľujúcej atmosféry zazelenaných vinohradov a dozrievajúceho hrozna mohli všetci zvedavci využiť v sobotu, 7. septembra 2013, kedy sa uskutočnil v poradí piaty ročník podujatia Deň vo vinohradoch. Celé poobedie sa vo viniciach pezinskej lokality Kejda nieslo v duchu ochutnávania hroznových produktov tunajšieho chotára.
   Organizátorom tejto špecifickej akcie je Združenie Malokarpatská vínna cesta na čele s predsedom Ing. Milanom Pavelkom. Podporili ho tiež Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávnz kraj a Malokarpatské osvetové stredisko v Modre. Tento rok sa Dňa vo vinohradoch zúčastnilo 38 vinárov od Bratislavy až po Orešany. Do pezinských viníc zavítalo niekoľko stoviek návštevníkov, k čomu s veľkou pravdepodobnosťou prispelo aj priaznivé slnečné a teplé počasie. Hlavným lákadlom tohto podujatia je prepojenie pobytu na čerstvom vzduchu, v prírode, s ochutnávkou vín vyrobených z hrozna, vypestovaného priamo na daných miestach, v ktorých sa človek pohybuje.
   Okrem pribíženia vinohradníckej a vinárskej tradície verejnosti je cieľom aj motivovanie majiteľov viníc k ich udržiavaniu. Každý, kto sa vinohradníctvu venuje a je na svoju prácu hrdý, sa týmto spôsobom môže o svoju radosť podeliť v autentickom prostredí. Tohtoročné spojenie vinohradníckeho, vinárskeho a gastronomického zážitku spríjemnila návštevníkom pezinských vinohradov aj Ľudová hudba bratov Kuštárovcov.

 

(KG)

 

Pozvánka

   Mesto Pezinok a Združenie vinohradníkov a vinárov vás pozývajú na nové agroturistické podujatie a to „Víno a burčiak vo viniciach“. Uskutoční sa v sobotu 5. októbra  v čase od 12.00 do 18.00 h
v časti Mestská kamenica nad Rybníkom. Bude tam nielen dobré víno a burčiak, ale určite aj niečo „pod zub“.
   A keďže naši starí rodičia hovorili, že „kto chce slopať – musí kopať “, tak zároveň pozývame občanov – dobrovoľníkov aj na tradičnú jesennú brigádu, ktorá sa uskutoční o týždeň neskôr, v sobotu 12. októbra. Zraz bude o 8.00 h pri Rybníku pri Areáli zdravia IRI. Náradie a občerstvenie zabezpečíme.

 


Ohodnoťte článok: