Vážení priatelia, milí návštevníci Vinobrania 2013

September 2013 / Prečítané 1660 krát

Návšteva prezidenta p. Gašparoviča na Vinobraní   srdečne vás vítam v Pezinku, v hlavnom meste vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. O víne, ktoré sa tu vyrába už viac ako tisícročie, sa popísali stovky kníh, bolo ospievané v mnohých piesňach, stalo sa súčasťou mnohých historických udalostí. Viem, že pri slávnostných príležitostiach, akou je aj Vinobranie, sa najmä oslavuje a pripíja na zdravie. Oslavy sú však aj príležitosťou hovoriť si pravdu, alebo ako my v Pezinku hovoríme, že „je treba si naliať čistého vína“. Som presvedčený, že je najvyšší čas hovoriť aj kriticky o situácii v našom vinohradníctve, ktoré je na okraji záujmu profesných združení, samospráv i štátu. Jediný, žiaľ, negatívny záujem je zo strany developerov, ktorí by chceli všetky vinohrady zabetónovať, „zasietiť“ a pokryť stavbami. Je preto našou úlohou ale aj povinnosťou im v tom zabrániť a nedopustiť navždy zničiť to, čo naši predkovia budovali viac ako tisícročie. Preto som presvedčený, že aj Vinobranie je príležitosťou hovoriť o ochrane vinohradov, o ich význame ekonomickom, prírodnom, historickom, krajinotvornom i turistickom.
   My, Pezinčania, sa snažíme, aby všetky podujatia, nielen Vinobranie, boli spojené s vinohradníctvom, vinárstvom a vínom, aby boli ich neodmysliteľnou súčasťou, aby sa dopĺňali a spolu tvorili jeden harmonický celok, vnímaný ako vínny turizmus spojený s kultúru pitia vína. Keďže vinárstvo v tomto kraji je už dnes na vysokej úrovni a jeho produkty dokážu konkurovať zahraničiu, mesto Pezinok sa spolu so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov zameriava skôr na obnovu a revitalizáciu vinohradov, na renesanciu malokarpatskej vinohradníckej krajiny. Sme si vedomí, že je to beh na dlhé trate, ale vieme tiež, že bez udržania a rozširovania plôch vinohradov nebude možné v budúcnosti hovoriť v tomto kraji o neopakovateľnom víne z regiónu Malých Karpát.
   Dvíham preto prvý pohár skvelého pezinského vína na zdravie všetkých, ktorí vo vinohradoch i dnes denne pracujú a vám všetkým želám príjemný pobyt v Pezinku.

 

Mgr. Oliver Solga, primátor mesta Pezinok.

 


Ohodnoťte článok: