O milovníkoch a „milovníkoch“ zvierat

August 2013 / Prečítané 1399 krát

   Vzťah ľudí ku zvieratám možno deliť do veľa kategórií. Napríklad:
- mám rád všetky zvieratá
- mám rád iba svojho psa
- nemám rád zvieratá, ale nechám ich žiť
- nemám rád zvieratá a nenávidím ich
- mám rád iba svoje a všetky ostatné zlikvidujem

   Svet je plný opustených zvierat, pozri útulky. Psi majú väčšiu šancu na domov, ale čo s mačkami? Svoje o tom vedia mestské a sídliskové mačky. Svet je „premačkovaný“, naše mesto nevynímajúc. Nezlyhalo zviera, ale zasa človek, jeho nezodpovednosť za svoje zviera. Necháva ho voľne rozmnožovať a nechcené mačence (aj psíci) končia v kontajneroch, za mestom, alebo sú stredobodom zábavy a brutality dospelákov i detí. Minulý rok cez prázdniny sa 12-13 roční chlapci zabávali tak, že dvom kocúrikom vypichli oči a jedného „dorazili“ prebehovaním bicyklami. Cez deň na sídlisku Juh.
   Nekastrované sa množia, vyhladované otravujú ľudí.
   Našou domácnosťou i ambulanciou veterinára prešlo veľa takýchto jedincov a tí by vedeli bavy a brutality dospelákov i detí. Minulý rok cez prázdniny sa 12-13 roční chlapci zabávali tak, že dvom kocúrikom vypichli oči a jedného „dorazili“ prebehovaním bicyklami. Cez deň na sídlisku Juh. Nekastrované sa množia, vyhladované otravujú ľudí.
   Našou domácnosťou i ambulanciou veterinára prešlo veľa takýchto jedincov a tí by vedeli o tom svoje „zamňaukať“. Vo našom okolí mačky, ktoré sa dali chytiť, sú už vysterilizované, niektoré je ťažké chytiť. I keď pán veterinár je veľmi nápomocný, jednotlivec problém nevyrieši, s ťažkosťami iba vo svojom okolí. Mal by to byť program celoplošný, humánny voči zvieratám, aj ku spokojnosti obyvateľov. Sú to predsa živé tvory.

 

Danica Tyková