Dychovky v preši 2013 po novom ... aj v Zámockom parku

August 2013 / Prečítané 1106 krát

   Dychovky v Preši ako festival už s trinásťročnou tradíciou priniesol aj tento rok do Pezinka príjemnú atmosféru a bohatý program, rozvrhnutý do troch dní. Toto podujatie bolo opäť prehliadkou dychových zoskupení z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia. Začiatok programu bol v piatok 9. augusta, kedy sa uskutočnila svätá omša za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v Pezinku. Potom nasledoval presun z kostola na pietny akt, ktorý prebehol na pezinskom cintoríne pri mieste posledného odpočinku národného umelca Eugena Suchoňa.
   Prvé dychovky začali vyhrávať v sobotu. Dopoludnia sa na trhovisku na Kupeckého ulici predstavili DH Svätojurská kapela a DH Šarfianka. Večer pokračovali koncerty v Krušičovej kúrii v podaní DH Grinavanka, DH Senčanka a DH Cajlané. 
   Sprievodné vystúpenia dychových zoskupení spríjemňovali Pezinčanom aj nedeľu. Popoludní už však prišiel na rad hlavný program podujatia. Jeho neodmysliteľnou súčasťou a tradíciou je každoročne sprievod dychových hudieb s mažoretkami, ktorý nechýbal ani tentokrát. Postupoval smerom od Domu kultúry do Zámockého parku kde sa Dychovky v Preši uskutočnili po prvý raz. Pozitívne ohlasy návštevníkov a účinkujúcich na nové zelené prostredie hneď na začiatku ukázali, že Zámocký park bol dobrým rozhodnutím organizátorov.
   Nedeľnú súťaž dychových hudieb otvorili fanfáry v podaní VDO ZUŠ Letovice. Na pódiu sa postupne predstavilo šesť súborov s medzinárodnou účasťou – DH Sobotienka, DH Horavanka (A), DH Grinavanka, DH Karpatská kapela, DH Cyrilka (CZ), DH Považská veselka. Ich výkony hodnotila medzinárodná trojčlenná odborná porota na čele s predsedom Mgr. Adamom Hudecom. Slávnostnému vyhláseniu výsledkov a odovzdávaniu ocenení predchádzal megakoncert, ktorý odohrali všetky zúčastnené zoskupenia spoločne pod taktovkami troch dirigentov. Na záver zaznela pieseň „Aká si mi krásna“ na počesť Eugena Suchoňa.

 (KG)

    Tento rok sa festival Dychovky v preši 2013 konal po prvý raz v Zámockom parku. Zdá sa, že to bola dobrá voľba. Počasie vyšlo na jedničku. Po horúčavách ukončených búrkou sa v Zámockom parku, kde sa konal hlavný program so súťažou, „uskutočnila“ krásna a svieža „festivalová nedeľa“. FOTO (pb)
 


Ohodnoťte článok: