August v znamení kvalitnej dychovky

Júl 2013 / Prečítané 831 krát

   Už po trinástykrát v našom meste zaznejú tóny dychovej hudby. Spolok DH Cajlané,  Pezinské kultúrne centrum a Fanklub DH Cajlané s generálnym sponzorom Mestom Pezinok pod záštitou primátora mesta Mgr. Olivera Solgu a s donorom festivalu Františkom Féderom pripravili maratón skladieb a piesní v podaní dychových orchestrov počas festivalu „Dychovky v Preši “. Tento festival už roky patrí medzi najznámejšie, najväčšie a pravidelne organizované festivaly doma i v zahraničí.
   Po tri augustové dni (9., 10., 11.) sa stretnú nadšenci, poslucháči, speváci a všetci tí, čo majú radi dychovú hudbu v našom meste právom zvanom „ Festivalový Pezinok“, aby si vychutnali umelecké výkony našich i zahraničných orchestrov.
   Prvé tóny dychovky zaznejú v piatok o 19.00 h pri sv. omši v Dolnom kostole, ktorá sa tradične slúži za živých a mŕtvych členov dychovej hudby v Pezinku.
   Potom sa stretneme na miestnom cintoríne, kde si položením vencov a tichou spomienkou uctíme nášho rodáka, národného umelca Eugena Suchoňa, ktorého 105. výročie narodenia a 20. výročie úmrtia si pripomíname tento rok.
   Festival bude na druhý deň pokračovať ráno od 9.00 h na Trhovisku Kupeckého ulice a  podvečer od 17.00 h v Krušičovej kúrii.
   Hlavným dňom festivalu je nedeľa, kedy od 9.00 h budú dychové hudby vyhrávať na rôznych priestranstvách v centre mesta.
   Tradičný sprievod všetkých účinkujúcich bude od Domu kultúry o 13.15 h. do Zámockého parku, kde slávnostnou festivalovou znelkou o 14.00 h začne hlavný program – súťaž festivalu.
Po tejto časti festivalu vystúpi Veľký dychový orchester ZUŠ z Letovic.
   Medzinárodná odborná porota vyhlási výsledky súťaže cca o 19.00 h.
   Záver trojdňového maratónu ukončí koncert DH Vištučanka, ktorá je dvojnásobnýn víťazom nášho festivalu (2002, 2005), a majstrom Slovenska z roku 2007.

Vstupné:
Sobota - Trhovisko - vstup voľný - Krušičova kúria 2 €
Nedeľa - Centrum mesta - vstup voľný - Hlavný program od 14.00 h do 21.30 h 4 €
- Koncert DH Vištučanka 1,50 €

Vstupenky si môžete zakúpiť u informátora v Dome kultúry od 1. augusta 2013.
Do pozornosti návštevníkom Zámockého parku.
Pretože si príprava pódia, ozvučenia, osvetlenia a ďalších technických zariadení na festival vyžaduje uzatvorenie Zámockého parku, oznamujeme už teraz, že park bude 11. augusta od 6.00 do 24.00 h pre verejnosť (ktorá si nezakúpi vstupenku na festival „Dychovky v Preši “) uzatvorený. Ďakujeme za pochopenie!

Do dychovky, priatelia!
 

František Féder , Donor a predseda festivalu