FS RADOSŤ na festivale Myjava 2013

Júl 2013 / Prečítané 955 krát

   V dňoch 21-23. júna otvorila Myjava svoje brány všetkým milovníkom folklóru, ktorí navštívili 54. Medzinárodný folklórny festival - Myjava 2013. Vyskúšať svoje schopnosti sa tento rok rozhodli aj členovia Folklórneho súboru RADOSŤ z Pezinka a poslali svoju prihlášku organizátorom festivalu. Súboru bol vyčlenený čas a priestor v programe „Predveď sa“ v Mestečku MY-A-VY v sobotu 22. júna vo večerných hodinách. „Veľmi sme sa tešili, že budeme môcť vystúpiť pred početným festivalovým publikom a poctivo sme sa na to pripravovali “, povedala vedúca súboru Mária Miškeríková. Festivalovú atmosféru na Myjave sme začali nasávať už v piatok, keď sme si boli obzrieť amfiteáter a s ním susediace Mestečko MY-A-VY, kde sa uskutoční naše vystúpenie.
   Samotný „Deň D“ však nastal až v sobotu 22. júna. Hneď ráno členovia súboru zaspievali na
„Maratóne spievania ľudovej piesne“ organizovanom rádiom REGINA a pomohli tak prekonať minuloročný rekord. Hneď potom sa odobrali na dolný koniec námestia, kde sa začínal krojovaný sprievod. Nekonečné zoraďovanie na horúcim slnkom zaliatom námestí spríjemňovali sebe aj okolostojacim divákom spevom a tancom, za čo žali zaslúžený potlesk. Samotný sprievod až k hlavnej tribúne bol pretkávaný neustálym spevom a tancami jednotlivých skupín a hoci členovia FS RADOSŤ boli zaradení medzi súbory vekom podstatne mladšie, v ničom za nimi nezaostávali, za čo si zaslúžia obdiv a uznanie. Na hlavnej tribúne sa súbor predstavil zaspievaním niekoľkých svojich osvedčených „chuťoviek“ a Eva Frťalová pozvala prítomných divákov na večerné vystúpenie súboru.
   Po krátkom a zaslúženom oddychu na hoteli sa vybrali členovia FS RADOSŤ do festivalového areálu. „Krásne počasie, neopísateľná festivalová atmosféra a neskutočne žičlivé, všadeprítomné publikum nedovolili ani na chvíľu, aby sa v nás zahniezdila tréma, či obavy z  vystúpenia“, zhodli sa Pezinčania. Dlho očakávaná chvíľa nadišla večer o 21.00 h, keď Folklórny súbor RADOSŤ predviedol svoj 20 minútový program piesní a tancov, za čo bol odmenený dlhotrvajúcim uznanlivým potleskom publika. Miro Kern, ktorý má na starosti hudobné vedenie súboru, neskrýval svoju spokojnosť: „Tak toto bol ten najlepší a najbezchybnejší výkon, odkedy vás poznám! “ A naozaj, spevácke výkony sólistov a celého zboru, citlivý výber pesničiek Aničky Hološkovej, choreografia jednoduchých tancov Evy Frťalovej, hudobný sprievod - akordeon Mariana Gašparoviča, saxofón Milana Vaškoviča a trombón Mira Achbergera ako aj celková hudobná spolupráca súboru s Mirom Kernom priniesli svoje ovocie! Členovia FS RADOSŤ sa zhodli na tom, že cesta, ktorou sa uberajú, je správna a chcú sa ňou uberať aj naďalej.

 

Eva Frťalová

 


Ohodnoťte článok: