Pýtame sa poslancov MsZ

Júl 2013 / Prečítané 937 krát

   Od januára 2012 uverejňujeme odpovede poslancov Mestského zastupiteľstva v Pezinku na tri rovnaké otázky.

V tomto čísle odpovedá: Mgr. Elena Jurčíková, poslankyňa za volebný obvod č. 4

1) Čo považujete za prioritu vo svojom volebnom obvode?

- Nevnímam rozdiel medzi obvodmi, slovné spojenie „môj volebný obvod“ som registrovala asi len v čase samotných volieb. Snažím sa vidieť Pezinok ako celok. Dostávam otázky a požiadavky z rôznych kútov mesta a snažím sa ich prezentovať kompetentným, sledovať ich riešenie a výsledok, a samozrejme, ak je to v mojich možnostiach, prispieť konštruktívnymi návrhmi. Nie som „predkamerový typ“, zisťujem si relevantné informácie priebežne a na miestach, kde mi môžu oslovené osoby v rámci ich pracovných náplní a kompetencií kvalifikovane odpovedať – či okamžite alebo po určitom čase, ktorý je potrebný na sumarizáciu a vyhodnotenie faktov.
Bývam v širšom centre Pezinka, je tu zeleň, udržiavané bytové i rodinné domy, veľa starších obyvateľov, ktorým na prostredí záleží – mnohí sú na dôchodku, dokážu si nájsť čas na to, ako byť dobrými občanmi, susedmi, záhradníkmi, odmetačmi snehu, hrabačmi lístia... Zišli by sa im (a nielen im) dobré chodníky, po ktorých by sa im lepšie kráčalo – do obchodu, k lekárovi alebo len tak. Oveľa lepšie by sa po dobrom chodníku tlačil detský kočík. Ihrisko pri výmenníkovej stanici (Bernolákova/ Za hradbami) je v dezolátnom stave – verím, že v krátkej dobe sa tieto spomínané nedostatky podarí odstrániť.

2) Ako by ste zlepšili komunikáciu medzi poslancami a občanmi?

- Občania by si mali v prvom rade zachovať zdravý sedliacky rozum. Nie všetci, ani poslanci majú rovnaký názor, požiadavky či prah tolerancie. Občania X požiadajú o osadenie lavičiek a
občania Y sa prídu sťažovať na to, že pri ich dome Mesto umiestnilo lavičky a žiadajú okamžité odstránenie. Je nevyhnutné, aby ľudia medzi sebou komunikovali, počúvali sa navzájom, našli zhodu. Osloviť poslanca je už ten najmenší problém. Komu nevyhovuje čas poslaneckých dní, napíše e-mail, zatelefonuje, dohodne si individuálne stretnutie. Žijeme v časoch informačno-komunikačných technológií, občania posielajú obrazový materiál a požiadavky elektronicky poslancom aj na príslušné miesta, aby sa mohli zodpovední pracovníci pripraviť a problémy rozlúsknuť.

3) Čo podľa vás chýba v Pezinku?

- Cyklochodníky, chodníky, dostatok miest v škôlkach, kúpalisko ako za starých čias – za ním „plačú“ starší rodení Pezinčania, a to plným právom. V susednom Rakúsku majú aj malé dediny kúpaliská s nerezovými bazénmi a s dobrými službami v peknom prostredí, (väčšinou z eurofondov). Mám taký pocit, že ich je najviac pri hraniciach so Slovenskom. Rakúšania zrejme predvídali, že budeme častými návštevníkmi, že nás priláka tovar v obchodoch (cenou i kvalitou), kúpaliská aj cyklochodníky. Istý rakúsky turistický materiál spomína, že za kvalitu cyklochodníkov na slovenskej strane neručí. Keď hovorím o cyklochodníkoch, nemám na mysli len aktivity športovcov-amatérov vyobliekaných ako Sagan, myslím tým každodenné využívanie bicykla na cestu do školy, práce, na návštevu, nákupy... Predstava postavy Slováka „na anglo-americký spôsob“, vyvaleného pri telke s pivom, čipsami a hamburgerom v ruke, človeka, ktorý neprejde pešo ani 100 m, ma desí.
   Ale aby som bola spravodlivá – máme krásny park a plaváreň, ktorú nám závidia mnohé mestá. Aj malé kúpalisko na sídlisku Sever. Mimochodom, rakúske kúpaliská otvárajú o 9.00 h ráno. Ideálne pre mamičky, ktoré musia ísť s deťmi domov napoludnie, pretože ich malé ratolesti v prostredí kúpaliska jednoducho nezaspia.
   Namiesto výstavby bytov a obchodov napr. pri vlakovej stanici by sa mi páčil park. Lavičky, stromy, kríky, kvety, možno fontána – veď od istej doby máme tropické letá. Keď som sa svojho času o celý proces zaujímala, videla som, že moja predstava je nereálna. Škoda. Inak rozmýšľa občan, ktorý je vo svojej práci zvyknutý robiť pre druhých, inak majiteľ pozemku a súkromný podnikateľ. Intenzívna výstavba bytových a nebytových priestorov v čase, keď je nevídaná ponuka takýchto už hotových priestorov na predaj a prenájom nie je problémom len nášho mesta. S tým súvisí i doprava a parkovanie.
   Ako poslankyňa MsZ pôsobím dve volebné obdobia. Veľmi som si priala získať mladých a rozumných ľudí pre komunálnu politiku. Nezískala som ani jedného. Verím, že to ešte nie je celkom stratené.

 

(r)

 


Ohodnoťte článok: