Tri otázky primátorovi

Júl 2013 / Prečítané 838 krát

Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

l Poliklinika. Na ostatnom zastupiteľstve sa hovorilo aj o problémoch, ktoré majú niektorí občania navštevujúci pezinskú polikliniku. Podstata kritiky sa týkala faktu, že lekári sídlia aj v iných budovách v meste a pacienti teda musia chodiť na viaceré miesta. Má Mesto nejakú možnosť tento problém riešiť?

- Nie, nemá. Lekári, ktorí odišli z mestskej polikliniky, sa slobodne rozhodli ísť do priestorov, ktoré boli pre nich možno lacnejšie alebo lukratívnejšie. Presne ako to vysvetlil poslanec a lekár Richard Demovič, ktorý povedal, že lekári išli tam, kde časť nákladov na energie uhrádzajú lekárne alebo im majiteľ ponúkol inú výhodu. Chcem prízvukovať, že lekári, ktorí zostali v našej poliklinike, platia od začiatku, teda od roku 2005 rovnaký nájom (1700 SK a teraz 56 eur). Zaručil som sa im osobne, že sa im nájom nezvýši, už i preto, že si ich chceme na poliklinike udržať, čo sa nám aj darí. Málokto vie, že lekárom sa znížili poplatky za energie, pretože budova má nové plastové okná, zateplenie, nové kúrenie. Aj ja som počul, že jeden z doktorov tam vyberá od každého pacienta po dve eurá a keď sa nejaká pani sťažovala, povedal jej, nech ide za Solgom, ktorý im stále zvyšuje nájom“. Je to klamstvo a zo strany lekára aj neférové konanie voči pacientom. Opakujem, že sme možno jediné mesto, ktoré získalo od VÚC polikliniku do svojho majetku, za čo sme vďační bývalému županovi BSK Ľubovi Romanovi. A čo sa týka výšky nájomného, je viac ako prijateľná. Treba si len pozrieť a porovnať, aké sú platby a najmä problémy v iných poliklinikách nášho kraja.

l Úspešné podujatie Víno a levanduľa, ktoré ste spoluorganizovali je už za nami. Na jeho otvorení ste predstavili aj ďalšie aktivity, ktoré majú napomôcť vinohradníkom, vinárom a vínnemu turizmu. Môžete ich konkretizovať?

- Rozvojom vinohradníctva, vinárstva a jeho spojením s cestovným ruchom, ale i kultúrou a umením sa zaoberám dlhodobo. Chcem spolu s ľuďmi, ktorí to vnímajú rovnako a na dôvažok sú ochotní aj pomôcť, vybudovať dobre fungujúci systém vínneho turizmu, ako ho poznáme z Talianska či Rakúska. Výsledkom má byť aj zlepšenie ekonomickej situácie malých a stredných vinárov a najmä vinohradníkov. Zisk z týchto podujatí by mal ísť hlavne do revitalizácie vinohradníckej krajiny, do jej kultivácie a estetizácie. Na otvorení sme predstavili nový Vinohradnícky náučný chodník, ktorý vedie z Panského chodníka popri Vahadlovej studni, rybníku, až na Dubový vŕšok. Na 14. tabuliach sa turisti dozvedia všetko o vinohradníctve a vinárstve, ale aj o histórii a krajine. V tomto prostredí chceme podporovať aj cykloturistiku, rodinné výlety, a preto tu osadíme niekoľko lavičiek a urobíme ohniská na opekanie so sedením. A hlavne sme sa po úspechu Vína a levandule rozhodli akciu zopakovať prvý októbrový víkend pod názvom Hrozno, burčiak a víno vo vinohradoch. Ako už sám názov hovorí, bude sa tu dať kúpiť hrozno priamo z vinohradu, okoštovať burčiak a staré víno spolu s gastronómiou. A pre športovcov chystáme nové podujatie, a to Vinohradnícku sedmičku teda sedemkilometrovú bežeckú trať a športové súťaže pre všetkých. Plánov máme veľa, doterajšia skúsenosť nám však hovorí, že ich treba realizovať krok za krokom. Bez pomoci množstva ľudí, bez dobrovoľníkov by to nešlo, a preto pozývam všetkých Pezinčanov, aby sa do týchto aktivít zapojili svojimi nápadmi i konkrétnou prácou.

l Pán primátor, v ostatnom čase ste sa zúčastnili ako prezident Klubu primátorov Slovenska a viceprezident Únie miest Slovenska niekoľkých rokovaní o súčasnej kritickej situácii, v ktorej sa samosprávy ocitli. Aké sú podľa vás najpálčivejšie problémy a ako ich spomínané inštitúcie chcú riešiť?

- O problémoch samospráv hovoríme v súvislosti s krízou už niekoľko rokov, ale žiadna vláda nemá vôľu ich riešiť. Samosprávy urobili rôzne, často aj drastické opatrenia, aby ušetrili, zatiaľ čo štát to isté neurobil. Práve naopak, siaha nám na podielové dane, kráti nám financie na činnosti spojené s preneseným výkonom štátnej správy. Mnohí primátori, a je jedno z ktorej sú politickej strany, hovoria o návrate národných výborov. Znovu opakujem, že Pezinok je na tom relatívne ešte dobre, pretože sme šetrili dávno pred krízou a nikdy sme nerozhadzovali na zbytočnosti. Nikto však nevie, aký bude mať kríza vývoj a dokedy ešte vydržíme. Snažíme sa na rokovaniach s vládou nielen o pomenovanie problémov, ale aj o účinné riešenia. Nedávno som sa zúčastnil historicky prvého stretnutia vrcholných predstaviteľov ZMOS-u a ÚMS. Zhodli sme sa na tom, že ak nezačneme situáciu účinne riešiť už dnes, zajtra už môže byť neskoro. Navrhujeme preto vláde prijať také zákony, ktoré by samosprávy posilnili a ochránili od krachu. Chýbajú tiež účinne opatrenia na vymožiteľnosť práva a jasne stanovené pravidlá. Mám však dojem, že niekedy je to len o sľuboch a posúvaní problémov do stratena.

 

(r)


Ohodnoťte článok: