Víno a levanduľa 2013

Júl 2013 / Prečítané 1545 krát

   Mimoriadne prostredie vinohradov, „stredomorské“ počasie a príjemní ľudia na jednom mieste a v rovnakom čase, to bol spoločný menovateľ prvého ročníka podujatia Víno a levanduľa pod Starou horou. Prezentovali sa dvadsiati vinári a nechýbali ani stánky s gastronómiou, keramikou a dokonca stánok pre deti, v ktorom sa kreslilo a zabávalo. To všetko bolo rozložené na ceste nad rybníkom, smerom ku kameniciam, až po nádhernú levanduľovú záhradu Vlada Píša. Stovky ľudí v čase od skorého poludnia do neskorých večerných hodín sa tešili z dobrého vína, jedla a priateľských stretnutí. Nechýbala ani hudba v podaní Funny Fellows a pri niektorých stánkoch aj vlastná produkcia.
   Svojou návštevou poctil podujatie aj župan BSK Pavol Frešo, ktorého sprevádzal primátor Oliver Solga. Pezinský primátor o. i. upozornil župana na aktivity dobrovoľníkov, ktorí už štvrtý rok skultúrňujú vinohradnícku krajinu a robia záslužnú prácu pre zachovanie jej špecifického rázu. Konkrétnymi skutkami tak napĺňajú Memorandum o záchrane vinohradov, ktoré iniciovala bratislavská župa v minulom roku. Podľa slov župana príklad Pezinčanov je nielen obdivuhodný a jedinečný, ale mal by byť inšpiráciou aj pre ostatné mestá a obce malokarpatského regiónu.
   Poďakovanie za príjemný letný poldeň vo vinohradoch patrí Združeniu pezinských vinohradníkov a vinárov spolu s mestom Pezinok, ktorí touto akciou potvrdili, že majú dostatok elánu i schopností pripraviť netradičné podujatie, ktoré priláka do vinohradov stovky ľudí nielen na pohár dobrého vína, ale aj na príjemné stretnutie s priateľmi.

 

(r)