Dychovky v Preši 2013

Jún 2013 / Prečítané 1614 krát

   Pred nami je leto a s ním rôzne festivaly. Neodmysliteľnou súčasťou leta v Pezinku je festival „Dychovky v Preši“. Spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum a Fanklub DH Cajlané už pripravili trojdňový program maratónu hudby a piesní, ktorý sa uskutoční v dňoch 9., 10. a 11. augusta 2013.
   Po ostatných dvoch rokoch, kedy sa hlavný program Medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb „Dychovky v Preši“ konal v prírodnom kine na amfiteátri, sa organizátori rozhodli tento rok súťaž usporiadať v krásnom prostredí Zámockého parku za jazerom.
   Posledné ročníky nám totiž počasie prialo až priveľmi. Teploty do 40° C boli priam ohrozujúce tak pre účinkujúcich ako i pre návštevníkov festivalu.
   Rovnako ako v minulých rokoch i tentoraz sa dychové orchestre prihlásili do súťaže i do sprievodných koncertov. Zúčastnia sa DH z Rakúska, Česka a Slovenska.
   O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: Sobotienka (SK), Horavanka (A), Grinavanka (SK), Karpatská kapela (SK), Cyrilka (CZ) a Považská veselka (SK). Ich výkon bude hodnotiť medzinárodná odborná porota.
   Sprievodné koncertovanie v sobotu svojimi piesňami obohatia dychové hudby: Svätojurská kapela, Šarfianka, Grinavanka, Senčanka a Cajlané.
Prvým nedeľňajším hosťom festivalu bude štvornásobný majster Európy 2012 mažoretky TINA z Bratislavy. Druhým hosťom je Veľký dychový orchester ZUŠ Letovice (CZ) vícemajster súťaže FIBM 2010 a 2011. Tretím hosťom bude majster Slovenska z roku 2007, dychová hudba Vištučanka.
XIII. ročník je výnimočný tým, že si pripomenieme 105. výročie narodenia a 20. výročie úmrtia nášho rodáka, národného umelca Eugena Suchoňa.
   Toto všetko začne v piatok 9. augusta o 19.00 h v chráme Premenenia Pána (dolný kostol) sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v Pezinku. Po sv. omši si na miestnom cintoríne v Pezinku uctíme pamiatku položením vencov k hrobu E. Suchoňa.
   Azda netreba pripomínať, že okrem hudby a spevu sa bude aj na čo dívať.
   Takže, priatelia, uvidíme sa druhý augustový víkend v centre mesta, v Krušičovej kúrii a v Zámockom parku na XIII. ročníku medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb „Dychovky v Preši 2013 “.
   Podrobný program festivalu uverejníme v júlovom čísle Pezinčana.
   Na tri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané

 

František Féder, Do dychovky, priatelia!

 


Ohodnoťte článok: