Dobrá správa k 366. výročiu udelenia výsad slobodného kráľovského mesta

Jún 2013 / Prečítané 1440 krát

   Hovorí sa, že v novinách prevládajú negatívne správy, pretože tie pozitívne nie sú dostatočne zaujímavé. Nemá vraj zmysel písať o tom, že cesta je nová a opravená, pretože to je normálne a nik na to nie je zvedavý. Výtlky či nehoda na ceste však hneď vzbudia pozornosť.
   Má to svoju logiku. Ale tejto logike stojí za to z času na čas oponovať a priniesť aj dobré správy. Všimnúť si povšimnutiahodných ľudí. A pochváliť chvályhodné skutky.
   Inak by sme prepadli skepse. Zmocnil by sa nás pocit, že sa okrem problémov a káuz okolo nás nič pozitívne nedeje. Že Pezinok je mesto pri skládke, s ktorou už roky bojuje. Že Slovensko je krajina, v ktorej možno len snívať o čistej politike a nezávislej súdnej moci.
   Ale Slovensko nie je iba takou krajinou. A Pezinok nie je takým mestom. Popri skládke má aj ľudí, ktorí bojujú – nielen proti nej, ale proti nespravodlivosti, ktorú táto kauza stelesňuje.
   Popri nekultúrnosti, ktorá sa stala súčasťou našich každodenných rituálov politického i mediálneho sveta, ponúka Pezinok svojim obyvateľom i návštevníkom množstvo cenných kultúrnych hodnôt – vďaka umelcom, historikom, pedagógom, vedcom i duchovným, ktorí tu pôsobia. A aj vďaka inštitúciám, akými sú Mestské či Malokarpatské múzeum.
   Popri nevzdelanosti, ktorá sa chvíľami propaguje takmer ako životný štýl, má Pezinok obetavých učiteľov, ktorí sa starajú o budúcnosť najmladšej generácie; má nadšených športovcov; hasičov profesionálov i dobrovoľníkov, ktorých spája obetavosť a schopnosť bez váhania pomôcť v pravej chvíli.
   Pezinok má špičkovú nemocnicu, v ktorej sa lieči to najkomplikovanejšie – ľudská duša.
   A má, našťastie, aj firmy, ktoré prinášajú ľuďom prácu a mestu hospodársku vitalitu.
   Okrem toho všetkého má Pezinok aj vhodný spôsob ako dať najavo, že si všíma ľudí, ktorí v ňom žijú a ktorí nestrácajú schopnosť konať nezištne dobro pre ostatných, venovať svojmu okoliu čas aj energiu.
   Pezinok týmto ľuďom udeľuje každoročne mestské ocenenia – Ceny Jozefa Ľudovíta Holubyho, medaily so stužkou Za zásluhy o rozvoj mesta a ceny primátora. Tento rok si ich noví držitelia prevzali v piatok 14. júna pri príležitosti 366. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta.
   Vo vnútri júnového čísla Pezinčana, ktoré práve držíte v ruke, sa dozviete viac o podujatí aj o ocenených osobnostiach. Vyznamenania od mesta si nepochybne zaslúžili. Ale aj pre mesto Pezinok je vyznamenaním – a zároveň dobrou správou – že v ňom takíto ľudia pôsobia a žijú.

 

(kam)


Ohodnoťte článok: