Privítajme desiaty ročník Keramických trhov

Máj 2013 / Prečítané 1023 krát

   V dňoch 7.-9. júna 2013 sa na Radničnom námestí a Štefánikovej ulici opäť uskutočnia Keramické trhy. Tentoraz s prívlastkom „jubilejné“ – čaká nás už ich desiaty ročník. Od svojho vzniku si trhy napriek niekoľkým zmenám zachovali svoje srdce – vítajú návštevníkov rozmanitosťou tvarov a farieb, príťažlivosťou umeleckej tvorby, zachovávajú stále živé remeslo a snažia sa ponúknuť neopakovateľnú atmosféru. Nezabúdajú však ani na svoju históriu – súčasťou podujatia bude aj slávnostná prezentácia knihy venovanej desiatemu výročiu trhov, ktorej autorkou je jedna zo zakladateľov samotnej myšlienky vzniku Keramických trhov PhDr. Danka Kopálová.
   Tento rok privítame keramikárov zo šiestich štátov. Okrem Slovenska a Českej republiky nájdete medzi stánkami aj keramiku z Bulharska, Poľska, Slovinska a Maďarska. Pestrý program zabaví nielen dospelých, ale aj deti, pre ktoré sú pripravené detské tvorivé dielne či divadielko, ktoré im predstaví Keramickú rozprávku. Atmosféru dotvorí bohatý hudobný program, predvádzanie točenia na kruhu či prebiehajúca súťažná výstava na tému „Pocta k 10. ročníku Keramických trhov“. Svoju zručnosť návštevníkom pod veľkým stanom na námestí predvedú majstri keramikári Drahoslav Chalány a Pavol Schmidt. Modelovanie keramickej sovy predvedie majster Marián Liška. Aj priamo medzi predajnými stánkami sa môžete prizrieť výrobe keramiky, technike točenia na kruhu, či páleniu raku keramiky. 10 rokov podujatia zmapuje výstava v Malokarpatskom múzeu pod názvom Keramické trhy 2004-2013 a piatkový večer sa nám rozžiari pri pálení pece priamo na námestí. Pri príchode do mesta vás už tradične privíta maskot trhov – keramický úľ.
   Keramické trhy sú miestom stretnutí. Spoločne si želajme, aby ich desiaty ročník priniesol do Pezinka nielen dobré počasie, ale i kúzlo tradície, obnovenia starých priateľstiev či tvorivej radosti. Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je hlavným organizátorom podujatia, vás srdečne pozýva na Keramické trhy 2013.

Mgr. Monika Chvosteková, Malokarpatské múzeum

 


Ohodnoťte článok: