Brigáda vo vinohradoch

Máj 2013 / Prečítané 1109 krát

o práci je čas na občerstvenie, odddych a rozhovor s priateľmi.   Koncom apríla konečne ustúpila tohtoročná nekonečná zima a vinohradníci (a nielen oni ) mohli konečne začať upratovať chotár. Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov v spolupráci s Mestom Pezinok zorganizovalo 20. apríla brigádu, ktorú predtým muselo niekoľkokrát preložiť, pre zlé počasie. Niečo vyše päťdesiat ľudí (neboli to len vinohradníci a vinári ) pracovalo na niekoľkých miestach súčasne. Tradične prišiel aj primátor s oboma svojimi zástupcami. Primátor zabezpečil aj potrebnú techniku: bager a nakladač z fy Petmas aj s ľuďmi, dvoch pracovníkov s pílou a krovinorezom z Mestského podniku služieb, ktorí prišli aj napriek tomu, že práve v tom čase bol otvorený zberný dvor pre občanov mesta na Dubovom vŕšku a boli by potrební aj tam. Prišiel aj pán Milan Pátek so svojím malým nakladačom, s ktorým čistil cestu pod Žabkami a Žebrákmi od naplavenej zeminy. Brigádnici dokončili čistenie melioračného kanálu v lokalite Žabky až po Šiclovskú studničku, s ktorým sa začalo už vlani. Odstránili náletové kríky šípiek, černíc, trniek a následne bager vyčistil kanál od naplavenej zeminy tak, aby voda mohla nerušene odtekať do rybníka a aby nevytekala do vinohradov a na asfaltovú cestu, ktorú v zime, keď zamrzla silno poškodila. Malý nakladač musel opraviť aj cestu pod Nitrperegmi, ktorú podomlela voda z topiaceho sa snehu. Ďalšia skupina pokračovala v oprave kamenice pod Starými horami. Tu budú rozložené stánky 6. júla na podujatí Víno a levanduľa.
   Chcem poďakovať aj firme Pavelka a syn. Jeho ľudia a technika vyčistili melioračný kanál pod Šiclami a pri váhovej studni v Greftoch. Vyzbieraný odpad-konáre, kríky, polámané stĺpiky, kamene, zeminu mesto odváža na zberný dvor na Dubovom vŕšku. Tu sa všetko separuje. Po skončení brigády, za príjemného počasia si brigádnici posedeli v družnej debate pri cigánskej pečienke, ktorú sponzorsky venoval pán František Féder, a pri poháriku dobrého vínka, ktoré zabezpečilo ZPVV. Už pred touto brigádou bagrista z firmy Eminens dokončil čistenie kanála pod Nitrperegmi, s ktorým sa začalo vlani.
   Všetkým zúčastneným patrí naša vďaka. Zasa sme o krôčik postúpili pri revitalizácii nášho chotára. V tomto roku budeme v podobných akciách samozrejme pokračovať.

 

Gabriel Guštafík, predseda VaV komisie pri MsZ v Pezinku

 


Ohodnoťte článok: